Medycyna estetyczna kontra chirurgia plastyczna – jakie są różnice?

Choć medycyna estetyczna i chirurgia plastyczna jako pojęcia bywają często używane zamiennie, w rzeczywistości są to dwie niezależne dziedziny medycyny. Choć, trzeba przyznać, ich intensywny rozwój przypada na dosyć podobny czas. Zarówno medycyna estetyczna, jak i chirurgia plastyczna zajmują się upiększaniem człowieka i redukowaniem wielu niedoskonałości. Różnią się jednak stopniem ingerencji w ciało pacjenta.

Chirurgia plastyczna jest przede wszystkim bardzo inwazyjna i wymaga pobytu w szpitalu, klinice lub wyspecjalizowanym ośrodku. Ingeruje ona mocno w tkani ciała, zmieniając ich wygląd, najczęściej z powodu różnego rodzaju niedoskonałości. Medycyna estetyczna jest zdecydowanie mniej inwazyjna i jej zadaniem jest pobudzenie organizmu do samodzielnych procesów naprawczych, odmładzających czy poprawiających wygląd poszczególnych partii ciała. Podczas gdy przykładowo lifting twarzy w chirurgii plastycznej wymaga użycia skalpela i ingerencji w powłoki skóry, w medycynie estetycznej lifting polega na zabiegach z wykorzystaniem profesjonalnych urządzeń, które wpuszczają do głębokich warstw skóry odżywcze substancje, które pobudzają jej regenerację.

Medycyna estetyczna bardziej dostępna

Zabiegi medycyny estetycznej są zdecydowanie bardziej dostępne niż klasyczne zabiegi chirurgii plastycznej. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę chociażby kwas hialuronowy katowice lub jakiekolwiek inne miasto i bez problemu znajdziemy całe mnóstwo gabinetów medycyny estetycznej, które wykonują zabiegi kwasem hialuronowym. W przypadku chirurgii plastycznej tak łatwo nie jest – kliniki wykonujące zabiegi chirurgiczne znajdują się najczęściej w dużych miastach. Trzeba również pamiętać o różnicach w kosztach – zabiegi medycyny estetycznej to wydatek około kilkuset złotych, w zależności od rodzaju zabiegów. W przypadku chirurgii plastycznej korekta nosa czy piersi to kilkanaście tysięcy złotych lub więcej. Warto pamiętać, że zabiegi chirurgii plastycznej, do których nie ma żadnych wskazań medycznych, nie są refundowane, a więc muszą być w pełni opłacone z kieszeni pacjenta.

Zobacz również kwas hialuronowy dla ust

Warto zastanowić się, czy na pewno zabieg jest potrzebny

Zarówno medycyna estetyczna, jak i chirurgia plastyczna przeżywają w ostatnich latach prawdziwy rozkwit, a klienci do najlepszych specjalistów ustawiają się w wielomiesięcznych kolejkach. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretny zabieg, szczególnie związany z mocną ingerencją w ciało, zawsze warto zastanowić się, czy warto. Zabiegi są dziś tak dostępne, że wiele osób uzależniło się od poprawiania urody i ma na koncie kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt różnych zabiegów. Nie wszystkie są potrzebne, a wiele z nich niesie za sobą ryzyko sporych powikłań. Jeśli mamy jakiś defekt urody, który mocno obniża nam samoocenę, warto rozważyć zabieg czy operację. Jeśli jednak chcemy korzystać z dobrodziejstw chirurgii plastycznej, aby tylko zbliżyć się do nierealnych kanonów urody, lepiej taki zabieg sobie odpuścić. Czasem nawet po kilkunastu zabiegach osoby poddające się operacjom wcale nie są zadowolone ze swojego wyglądu i powoli zaczynają się uzależniać od wszelkich zabiegów upiększających. A nadmiar może przynieść zdecydowanie odwrotny skutek i spowodować, że zamiast upiększenia zrobimy sobie sporą urodową krzywdę.

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe