Nauka geografii nie musi być nudna!

Na każdym etapie szkolnej edukacji są przedmioty, które wielu uczniom wydają się całkowicie nieinteresujące, a wręcz bezsensowne. Dzieje się tak już na etapie podstawówki i trwa co najmniej do czasu ukończenia szkoły średniej czy zawodowej. Niezwykle często w ty niechlubnym gronie wymieniane są biologia i historia, ale także geografia. Dlaczego tak jest? Trudna znaleźć na to pytanie jedną, w pełni uniwersalną odpowiedź. Dla jednych mało atrakcyjna jest nauka na pamięć licznych, często skomplikowanych nazw. Dla innych wiedza zdobywana na tych lekcjach wydaje się zupełnie nieprzydatna. Da się jednak temu zaradzić, chociaż wymaga to niemałego zaangażowania. Warto obudzić w uczniach zamiłowanie do geografii i wykorzystać do tego niestandardowe rozwiązania, chociażby platformę edukacyjną.

Nie tylko teoria

Większości osobom, a w szczególności uczniom lekcje geografii kojarzą się przede wszystkim z zapamiętywaniem nazw państw i ich lokalizacji na mapie świata. Może wydawać się to rzeczywiście nudne, tym bardziej, jeżeli nauka opiera się wyłącznie na czytaniu kolejnych stron podręczników. Warto sięgnąć do alternatywnych, ciekawszych sposobów na przekazywanie wiedzy. Są one nie tylko dużo bardziej atrakcyjne dla młodych ludzi, ale także skuteczniejsze. W każdej klasie znajdują się zarówno wzrokowcy, słuchowcy, jak i kinestetycy, którzy wiedzę przyswajają w różnorodne sposoby. Dobrym rozwiązaniem jest zatem uruchomienie jak największej ilości zmysłów. Można to zrobić między innymi poprzez pracę w grupie i zadanie polegające na przedstawieniu w oryginalny sposób kultury oraz tradycji wybranego kraju.

Przy użyciu technologii

Rozwój nowoczesnych technologii jest zauważalny na każdym kroku, a coraz to bardziej zaawansowane urządzenia towarzyszą nam na co dzień. Są one szczególnie intersujące i atrakcyjne dla młodych osób, które w coraz wcześniejszym wieku sięgają po telefony komórkowe czy tablety. Dobrze jest im zatem już na wczesnym etapie pokazać, że można wykorzystać je nie tylko do zabawy, ale także do nauki. Jednym z takich rozwiązań jest wykorzystywanie podczas lekcji geografii platform edukacyjnych. Znajdują się na nich liczne materiały, które w ciekawy sposób przedstawiają poruszane zagadnienia. Są to między innymi filmiki, quizy czy infografiki. Jest to nieporównywalnie ciekawszy sposób na przyswajanie wiedzy niż czytanie długich tekstów. Nie brakuje również licznych aplikacji oraz gier naukowych, które w przystępny sposób przekazują nawet najbardziej skomplikowane informacje, a co więcej przydają się podczas powtórek do sprawdzianów.

Gry i zabawy

Sposobów na to, jak efektywnie i ciekawie przekazywać wiedzę jest znacznie więcej oraz wykraczają one poza wykorzystywanie technologicznych rozwiązań. To, co znacznie podnosi zaangażowanie uczniów w lekcje to wszelkiego rodzaju gry i zabawy, co sprawdza się nie tylko w przypadku geografii. Jest to chociażby sposób na to, żeby wspólnie powtórzyć materiał z przerobionego działu. Można wykorzystać do tego gry planszowe, jednak takie rozwiązanie sprawdza się głównie w niewielkich klasach. Warto zatem uczniów podzielić na kilka grupek i zorganizować kilka stacji z grami. Dobrym rozwiązaniem jest także zorganizowanie wielkiego quizu wiedzy z nagrodami lub gry na wzór jednego z licznych telewizyjnych teleturniejów. Wszystkie tego typu zabawy sprawiają, że wiedza zostaje w głowach uczniów na znacznie dłuższy czas, a przecież taki jest cel edukacji.

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe