Praca w „nowej normalności” – jak pracować bezpiecznie i efektywnie

Do niedawna biurowa codzienność i otoczenie w pracy były zależne od potrzeb i kreatywności samych użytkowników, jak również od aranżacyjnego potencjału danej przestrzeni. Ostatni rok udowodnił nam, jak krucha potrafi być rzeczywistość. Z drugiej strony, był to czas na wykazanie inwencji i wykorzystanie możliwości sprzyjających bezpiecznej i efektywnej pracy. Co się zmieniło w biurach i w życiu pracowników biurowych? 

Z pandemią wygrywają duże przestrzenie

Nowa normalność to między innymi życie zawodowe determinowane obecnie w dużej części przez kolejne rozporządzenia Rady Ministrów (aktualnie obowiązuje to z 22 kwietnia 2021) dostosowujące zalecenia do bieżącej sytuacji w związku ze zmieniającym się zagrożeniem COVID-19.

Jak dotąd najskuteczniejszym środkiem zapobiegawczym (nie biorąc pod uwagę trwającej od pewnego czasu kampanii szczepień) okazał się dystans społeczny, prawidłowa higiena rąk oraz maseczki zasłaniające usta i nos. Właściciele dużych biur i przestrzeni typu open space w gąszczu zmieniających się zasad i obostrzeń zdecydowanie wygrywają. Możliwość sprawnej rearanżacji takich miejsc pracy i zwiększenia dystansu pomiędzy stanowiskami pozwala w kilka chwil dostosować przestrzeń do aktualnych potrzeb. A co z sytuacją, w której pracownicy i pracodawcy nie mają możliwości utrzymania wymaganego dystansu w biurze?

Dla każdego coś… ergonomicznego i izolującego

Początkowa niewiadoma, odnośnie do czasu trwania zmienionych warunków życia, przerodziła się niestety w długotrwałą pandemię, w której wszyscy nauczyliśmy się (bądź nadal uczymy) funkcjonować. Jednym ze sposobów dostosowania biur do wciąż powracających obostrzeń i jednocześnie utrzymania lub nawet zwiększenia efektywności pracy jest zastosowanie odpowiednich elementów wyposażenia wnętrz.

  • Ścianki – wolnostojące i nabiurkowe, w kilka chwil tworzą odseparowane stanowiska pracy. Sprzyjają skupieniu i większej efektywności, ale sprawdzają się także w dobie koronawirusa. Same w sobie, rzecz jasna, nie stanowią wystarczającej bariery dla transmisji wirusów, jednak w połączeniu z innymi środkami zapobiegawczymi pozwalają dość skutecznie zmniejszać ryzyko zarażenia. 
  • Kabiny – rozwiązanie wprost stworzone dla tego typu sytuacji. Dają możliwość pracy w skupieniu, w przestrzeni zamkniętej, z własną wentylacją (z opcją klimatyzacji) i dodatkowymi udogodnieniami ułatwiającymi zachowanie czystości bakteriologicznej (dostępna na zamówienie powłoka fotokatalityczna na wewnętrznych ścianach kabiny, która niszczy wirusy, bakterie i grzyby, utrzymując swoje właściwości do trzech lat).

Fot. MikomaxSmartOffice.com. Kabina hushWork.

  • Biurka – dzięki którym w kilka chwil można wyczarować wygodną, wydzieloną z otoczenia przestrzeń do pracy. To – obok ścianek biurowych i kabin akustycznych – kolejne rozwiązanie umożliwiające podniesienie komfortu pracy i produktywności, a zarazem bezpieczeństwa w biurze w kontekście COVID-19. System regulacji wysokości blatu czyni mebel ergonomicznym i uniwersalnym, a wysokie ścianki z trzech stron zapewniają nie tylko prywatność i łatwiejszą koncentrację na pracy, ale stanowią również dodatkową „izolację pandemiczną”, separując pracowników od siebie. Atrakcyjny design tego rozwiązania sprawia, że doskonale odnajduje się ono w większości aranżacji.

Next normal i home office – wyjście idealne?

Wydawałoby się, że pozostawanie we własnej zamkniętej przestrzeni i zminimalizowanie bezpośrednich kontaktów z innymi zapewnia doskonałe warunki do efektywnej pracy i epidemiologiczne bezpieczeństwo. W tym drugim przypadku – rzeczywiście tak. Praca zdalna znacznie zmniejsza ryzyko zachorowania na COVID-19. Niebezpieczeństwo pojawia się jednak z zupełnie innej strony. Dwa największe problemy, jeśli chodzi o home office, to zagrożenie cyberprzestępczością i w rezultacie kradzieżą danych oraz konsekwencje psychospołeczne.

Cyberprzestępczość

Szybkie tempo zmian w sytuacji awaryjnej przełożyło się na niedostateczne przygotowanie techniczne do pracy biurowej w trybie domowym. Na problemy wskazuje raport Word Economic Forum, w którym cyberataki to jedno z najpoważniejszych zagrożeń w 2020 i kolejnych latach. Instytut Kościuszki jednocześnie szacuje, że jedynie 35% firm posiada jakąkolwiek strategię obrony przed cyberprzestępcami. W tej dziedzinie w zakresie pracy zdalnej jest zdecydowanie sporo do nadrobienia.

Izolacja społeczna

Najnowszy raport Bezpieczeństwo pracy w Polsce 2020. Wpływ pandemii koronawirusa na polski rynek pracy szacuje liczbę firm umożliwiających swoim pracownikom podjęcie pracy zdalnej przed pojawieniem się pandemii na około 16%. W ciągu ostatniego roku liczba ta zwiększyła się do 95%. To obrazuje ogromną skalę zjawiska i tempo w jakim zaszły zmiany w systemie pracy wielu osób. Pomimo zwiększonego poczucia bezpieczeństwa, niemal połowa pracujących w tym trybie ludzi narzeka na brak bezpośredniego kontaktu z innymi. Końcowe wnioski płynące z raportu są jednak optymistyczne – 3 na 4 badane osoby oceniają pracę zdalną pozytywnie i chciałyby jej kontynuowania również po zniesieniu wszystkich obostrzeń.

Praca hybrydowa – kompromis w trudnych czasach

Niecodzienna sytuacja zmusza do poszukiwania nietypowych rozwiązań. Pandemia sprawiła, że wiele firm zdecydowało się na wyjście pośrednie z trudnej sytuacji, łącząc pracę stacjonarną z systemem home office. Mowa o modelu hybrydowym, w którym większość obowiązków zawodowych wykonywana jest w trybie zdalnym z okresowym pojawianiem się w miejscu pracy na spotkaniach biznesowych z klientami czy współpracownikami, z zachowaniem wszelkich aktualnie obowiązujących zasad bezpieczeństwa.

Nie ma rozwiązań idealnych – rozsądek przede wszystkim!

Stres wywołany pandemią przenosimy na wszystkie dziedziny życia – na sferę zawodową również. Zmienione warunki naszej codziennej rzeczywistości wymagają dostosowanych do sytuacji przepisów sanitarnych i reorganizacji przestrzeni. Pierwszy aspekt regulują zasady i przepisy Państwowej Inspekcji Sanitarnej, kwestia reorganizacji przestrzeni pozostaje wewnętrzną sprawa pracodawców i pracowników. Wszyscy pracownicy są nadal obowiązani do noszenia maseczki w przestrzeni publicznej, zachowania 1,5 metra dystansu, częstej i prawidłowej dezynfekcji rąk, wietrzenia pomieszczeń etc. Do pełnego komfortu, powrotu do pracy stacjonarnej, potrzebna jest jeszcze przestrzeń dająca poczucie bezpieczeństwa i zgodna z obowiązującymi przepisami oraz właściwe zachowanie samych pracowników, od których w dużej mierze zależy bezpieczeństwo pracy.

 

Polecamy:
Niemiecka chemia – na jakie produkty warto zwrócić uwagę?

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe