Odporny plastik, jego zużycie i potrzeba przetwarzania

Plastik to niesamowity materiał. Zmienił sposób, w jaki przechowujemy i przewozimy żywność, napoje i inne przedmioty. Plastik jest lekki i nie pęka po upuszczeniu. Starsi ludzie mogą pamiętać, kiedy szampon był sprzedawany w szklanych butelkach – i co się stało, gdy butelka wyślizgnęła się z mydlanych palców podczas kąpieli!

Lekkie, nietłukące się plastikowe opakowanie obniża również koszty produkcji i transportu. Tworzywa sztuczne dały nam trwałe, odporne na warunki atmosferyczne produkty budowlane. Plastikowe rury są odporne na pleśń i owady – a wiele naszych ubrań outdoorowych, od polarów po kurtki puchowe, jest wykonanych z plastiku!

Opakowania z tworzyw sztucznych – krótka historia

Pierwsze wyroby z tworzyw sztucznych wytwarzano z celulozy – naturalnego produktu z roślin i drzew – w latach 60-tych XIX wieku. Ten materiał można było formować po podgrzaniu, ale zachowywał swój kształt po ostygnięciu. Pierwszy całkowicie syntetyczny plastik nazwano bakelitem. Stał się znany jako materiał tysiąca zastosowań. Większość Polaków miała w swoich domach przynajmniej jeden bakelitowy przedmiot – telefony.

Plastikowa folia do żywności – została wyprodukowana w 1933 roku. Chociaż po raz pierwszy została użyta do ochrony sprzętu wojskowego, ludzie zobaczyli, jak dobrze trzyma się przedmiotów takich jak miski. Dekadę później wynaleziono hermetyczne pojemniki na żywność, które zmieniły sposób przechowywania żywności. Kolejny kamień milowy nastąpił w 1978 roku, kiedy Coca-Cola przedstawiła światu 2 litrową butelkę PET. Duża część świata kupowała mleko w plastikowych butelkach od lat 70-tych. XX wieku, ale Polska trzymała się szklanych butelek wielokrotnego użytku, dopóki nie zostały wycofane w 1989 roku.

Tworzywa sztuczne to produkt, który zmienił nasz styl życia. Żywność pozostaje świeższa, niemowlęta i małe dzieci mogą bezpiecznie nosić butelki z napojami, a opakowanie oznacza, że przedmioty pozostają nieuszkodzone. Nauka stworzyła produkt, który jest integralną częścią naszego codziennego życia, ale stworzyła również problem społeczno-naukowy z ogromną ilością wytwarzanych odpadów – dlatego pojawienie się takich miejsc jak skup plastiku ma dla nas naprawdę wielkie znaczenie.

Za dużo tego dobrego!

Wyroby i opakowania z tworzyw sztucznych stały się tak popularne, że ilość zakopanych na wysypiskach była przedmiotem troski wielu Polaków. Miasta utworzyły składy recyklingu i programy recyklingu dla niektórych tworzyw sztucznych, szkła i papieru. Obecnie większość z nas ma dostęp do systemów recyklingu. Wciąż jednak tylko około 14-18% odpadów z tworzyw sztucznych jest poddawanych recyklingowi na całym świecie.

Nauka stojąca za tworzywami sztucznymi i recyklingiem

Wszystkie tworzywa sztuczne składają się z atomów wodoru i węgla (znanych jako węglowodory), które są przetwarzane w długie łańcuchy cząsteczek zwanych polimerami. Większość węglowodorów pochodzi z ropy naftowej i gazu ziemnego. Inne dodatki są dodawane podczas przetwarzania w celu uzyskania różnych tworzyw sztucznych o specjalnych właściwościach, które pozwalają na recykling właśnie.

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe