Odwołana impreza służbowa – kto ponosi konsekwencje?

Przedsiębiorcy coraz częściej organizują imprezy służbowe dla swoich pracowników, jak i potencjalnych partnerów biznesowych. Jednak żaden z nich nie chciałby stanąć przed sytuacją, kiedy jego impreza zostanie nagle odwołana. Nie da się ukryć, że takie przypadki się zdarzają i to dość często. Tylko co wtedy? Kto ponosi konsekwencje z tego tytułu?

Impreza odwołana przez przedsiębiorcę

W sytuacjach, gdy impreza służbowa zostaje odwołana z winy przedsiębiorcy, to wszystkie konsekwencje oczywiście spadają na niego. Przede wszystkim przedsiębiorca musi liczyć się z tym, że wszystkie wpłacone zaliczki przepadają bezpowrotnie. Rzadko kiedy można spotkać lokale, które zgadzają się oddać wpłacony zadatek, nawet jeśli mamy do czynienia z odległym terminem organizacji imprezy. Co więcej, jeśli przedsiębiorca zrezygnuje z imprezy na kilka dni przez wyznaczonym terminem, a ruszyły już przygotowania do przedsięwzięcia, to jego organizatorzy mogą domagać się zapłaty. Dokładne warunki odwołania imprezy powinna określać umowa,która zwykle zawierana jest pomiędzy firmą świadczącą usługi organizacyjne a przedsiębiorcą.

Impreza odwołana z winy organizatora

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, gdy impreza służbowa zostanie odwołana z winy organizatora. Cała odpowiedzialność za niewypełnienie się z warunków umowy spada właśnie na niego. Co więcej, przedsiębiorca ma prawo domagać się odszkodowania, ponieważ z winy firmy świadczące usługi, poniósł straty. Jakie? To już zależy od charakteru imprezy służbowej. Jeśli na niej chciał zaprezentować swój nowy produkt czy usługi, to koszty promocji raczej będą niemałe. Do tego dochodzą rozesłane zaproszenia, niewywiązanie się ze złożonych obietnic etc.

Problemy techniczne w lokalu

Impreza firmowa może zostać odwołana również z przyczyn niezależnych od przedsiębiorcy oraz organizatora. Zdarzają się sytuacje, kiedy to wina leży po stronie hotelu, restauracji, czy też innego lokalu. Co w takich przypadkach? Kto zostanie obarczony odpowiedzialnością? Niektórzy pewnie stwierdzą, że to organizator powinien dopilnować, by firmy, z którymi współpracował, oferowały najwyższą jakość usług, ale nie da się wszystkiego dopilnować. Co wtedy? Oczywiście to po stronie lokalu leży, by wywiązać się z warunków umowy. Powinien dołożyć starań, by zapewnić swoim klientom to, co wcześniej było oferowane, a jeśli nie będzie mógł się z tego wywiązać, musi liczyć się z wszelkimi konsekwencjami.

Impreza firmowa a złe warunki pogodowe

Zdarzają się także przypadki, w których impreza nie może się odbyć z przyczyn niezależnych od nikogo. Przykładowo, z powodu złych warunków pogodowych nie dość, że
tarnica szlak jest nieprzejezdny, to także hotel pozostaje bez prądu. Czyja wtedy wina? Tutaj już nie da się jednoznacznie określić sprawcy, więc wina z pewnością zostanie rozłożona po połowie, podobnie jak wszelkie koszty i konsekwencje.

Jak widać, impreza służbowa może zostać odwołana z różnych przyczyn i to właśnie na tej podstawie określane jest, kto poniesie wszelkie konsekwencje.

Ostatnie komentarze
  1. Kasia

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe