Skąd się wzięło mydło w płynie i jak go właściwe używać?

To, że ręce należy często myć, wiemy już od dziecka. Większość z nas stosuje się do zaleceń w tym zakresie, jednak w wyniku ostatnich wydarzeń zaczęliśmy przykładać do higieny rąk szczególną uwagę. Warto zatem wybrać najwygodniejsza postać mydła, a także formę jego dozowania. Takie połączenie przy właściwym, zalecanym przez WHO sposobie mycia naszych dłoni pozwoli nam zminimalizować przenoszenie drobnoustrojów i ograniczyć dzięki temu ryzyko zarażenia wirusem.

Kilka słów o historii mydła w płynie

Właściwości mydła były już znane ludzkości od czasów Babilonii, można to datować na czas około 2 800 r. p.n.e. Wtedy łączono wodę z olejkami wytwarzanymi z liści. Wraz z rozwojem zaczęto przykładać coraz większą wagę do higieny i zwrócono uwagę na, to, że używanie mydła w kostce przez dużą liczbą osób, nie jest dobre. W 1898 roku William Sheppard opatentował jako pierwszy mydło w płynie. Na początku rozwiązanie to stosowano jedynie w miejscach publicznych, jednak z biegiem czasu mydło w płynie zagościło na dobre w wielu domach i zostało w nich aż do dzisiaj. Wraz z upływem lat w formule mydła zmieniano bardzo wiele: skład, opakowania, zapach. Jednak jego podstawowe zastosowanie zostało niezmienne. Do dzisiaj po wielu unowocześnieniach i dołączeniu dodatkowych składników korzystamy w mydła wiele razy na dobę, jako podstawowego środka higieny.

Dozownik równie ważny co jego zawartość

Sytuacja związana z pandemią koronawirusa, czy corocznego sezonu grypowego uzmysławia nam, jak ważna jest higiena. Dbanie o czystość naszych rąk jest niezwykle istotne dla zdrowia całego naszego organizmu. Po izolacji związanej z pojawieniem się nowego wirusa, na masową skalę, po odmrożeniu gospodarki wszystkie sklepy, restauracje, czy inne miejsca publiczne musiały zaopatrzyć się w dużo większą ilość dozowników do mydła. Zaczęto także przywiązywać większą uwagę do formy podania mydła. Zdecydowanie na popularności zyskały dozowniki do mydła w płynie bezdotykowe oraz łokciowe.

Właściwe mycie rąk mydłem w płynie

Mycie rąk można uchronić nas przed wieloma przykrymi dolegliwościami. Większość z nas uważa, że technika mycia nie ma znaczenia. Jest to jednak błędne podejście, tak jak w każdej sprawie, żeby coś zrobić właściwe i porządnie należy temu poświęcić chwilę. Postępując w zgodzie z kilkoma prostymi zasadami, bardzo szybko wykształcimy w sobie dobry nawyk na trwałe:

  • po zmoczeniu rąk wodą na zagłębienie dłoni nakładamy mydło w płynie
  • namydlamy wierzch i spód dłoni, po czym splatamy palce i namydlamy przestrzeń między nimi
  • namydlamy nadgarstki
  • spłukujemy powstałą pianę

Cała ta czynność zabierze nam około pół minuty, a długofalowe korzyści, jakie dzięki prawidłowo wykonanemu nawykowi mycia rąk są bezcenne.

Wybór mydła w płynie jest bardzo ważny jednak sposób, w jaki będziemy przechowywać i dozować jest także istotny. Brak konieczności dotykani dozownika, czy możliwość nałożenia mydła w sposób higieniczny łokciem, jest bardzo ważne w dzisiejszych czasach, kiedy to wszyscy przywiązujemy do tego bardzo dużą wagę.

 

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe