Podpisujesz umowę deweloperską? Dobrze się do tego przygotuj!

Zakup mieszkania oraz związane z nim podpisanie umowy deweloperskiej stanowi ważny krok w życiu każdej osoby. Jest nierozerwalnie związana z poniesieniem jednego z największych wydatków na przestrzeni całego życia. W jaki sposób się do tego przygotować? Na co zwrócić uwagę, podpisując umowę deweloperską?

Umowa deweloperska – jakie elementy musi bezwzględnie zawierać?

Nabywca, który przystępuje do podpisania umowy deweloperskiej, powinien sprawdzić, czy dokument zawiera następujące elementy:

  • informacje o nieruchomości – powierzchnia, położenie lokalu w budynku, rozkład pomieszczeń,
  • cena i termin zapłaty transz,
  • numer pozwolenia na budowę,
  • termin rozpoczęcia i zakończenia prac budowlanych,
  • warunki odstąpienia od umowy,
  • kary umowne,
  • termin przeniesienia własności na kupującego,
  • nazwy stron umowy (kupującego i sprzedającego),

Więcej informacji na ten temat można znaleźć w profesjonalnym serwisie poświęconym tej tematyce. Wystarczy wejść pod ten link: https://www.umowadeweloperska.pl/co-to-jest-umowa-deweloperska/.

W jaki sposób sprawdzić dewelopera przed podpisaniem umowy deweloperskiej?

Przed podpisaniem umowy deweloperskiej warto sprawdzić treść dokumentu pod kątem nielegalnych zapisów. Aby to zrobić, wystarczy wejść do Rejestru Klauzul Abuzywnych, zamieszczonego na stronie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W ten sposób można uchronić się przed podpisaniem umowy, która zawiera zapisy niezgodne z przepisami polskiego prawa. Bywa, że deweloperzy próbują nałożyć na nabywców zapisy, które pociągają za sobą dotkliwe i – co gorsza – niczym nieuzasadnione – konsekwencje finansowe. W ten sposób często chcą uniknąć odpowiedzialności za własne niedociągnięcia. Jednym z niedozwolonych zapisów umownych jest zawarcie w dokumencie informacji, że deweloper nie odpowiada za opóźnienia powstałe na budowie.

Kto ponosi koszty związane z aktem notarialnym?

Umowa deweloperska, będąca rodzajem aktu notarialnego, powinna być ponoszona równomiernie przez obie strony, co wynika wprost z przepisów polskiego prawa. Obowiązujące zapisy mają chronić kupujących przed nie zawsze uczciwymi zagraniami ze strony podmiotów deweloperskich. Nabywca może ponieść maksymalnie 50% kosztów notariusza. Nabywając nieruchomość, należy wziąć pod uwagę również opłaty za odpisy oraz wpis wniosku do księgi wieczystej (koszt to około 150 złotych).

Podsumowując: nabywca, podpisując umowę deweloperską, zobowiązuje się do zapłacenia konkretnej kwoty sprzedającemu daną nieruchomość. Warto zatem dokonywać tej formalności z pełnym przekonaniem, że podejmuje się bezpieczną i korzystną dla siebie decyzję.

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe