Na czym polega badanie per rectum?

Badanie per rectum umożliwia zbadanie odbytu za pomocą palca lekarza. Choć wydaje się być nieprzyjemne, a nawet bolesne, w niektórych sytuacjach okazuje się koniecznością. Pozwala przede wszystkim na szybkie i prawidłowe zdiagnozowanie raka końcowego odcinka jelita grubego. Szybka diagnoza daje szansę podjęcia odpowiedniego leczenia we wczesnym stadium choroby. Nikomu nie trzeba przypominać, że wczesne rozpoczęcie leczenia może przyczynić się do uratowania życia pacjenta.

Jak wygląda badanie per rectum?

Wielu pacjentów wybierających się na to badanie odczuwa silny stres. Zapoznanie się z dokładnym przebiegiem procedury może być dobrym sposobem na jego zmniejszenie. Poza zachowaniem higieny osobistej nie trzeba specjalnie przygotowywać się do wizyty, która trwa jedynie parę minut. Należy jedynie poinformować lekarza o uczuleniu na leki znieczulające lub lateks. Pacjent kładzie się na kozetce, zginając nogi w stawach kolanowych i biodrowych. Może także zostać poproszony o oparcie się na łokciach, a następnie uniesienie miednicy. Przeprowadzający badanie gastrolog Międzyrzec Podlaski zawsze używa jednorazowych rękawiczek pokrytych maścią znieczulającą lub wazeliną mającą temperaturę pokojową. Lekarz ocenia średnicę kanału odbytu, stan skóry wokół odbytu oraz śluzówkę znajdującą się w końcowym odcinku jelita grubego. Sprawdzi też, czy w jelicie grubym nie zaszły zmiany świadczące o nowotworze. W tym celu wprowadza swój palec przez odbyt do odbytnicy. Odczuwany wówczas przez pacjenta dyskomfort lub niewielki ból nie musi oznaczać objawów choroby. Palec lekarza znajduje się na głębokości około 7 cm, a następnie, przesuwając się, zatacza pełny obwód, dotykając ścianek odbytnicy i zbierając potrzebne mu informacje. Pod koniec badania gastrolog sprawdza, czy na rękawiczce nie ma wydzielin – krwi, ropy lub śluzu.

Badanie per rectum jest rutynowe – gastrolog może je wykonać w profilaktyce raka prostaty lub nowotworu jelita grubego.

Badanie per rectum – nieocenione w diagnostyce wielu chorób

Na przeprowadzenie badania per rectum decydują się urolodzy, ginekolodzy i proktolodzy. Często wykonują je także lekarze, w których gabinetach przeprowadzana jest gastroskopia Międzyrzec Podlaski. Zalecają je, gdy pacjent cierpi na krwawienie z odbytu, swędzenie w jego obrębie oraz różnego rodzaju problemy dotyczące wypróżniania się. Dzięki temu możliwa jest szybka diagnoza, zastosowanie właściwej terapii i wyleczenie choroby.

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe