Polimery i plastiki – na czym polega różnica?

Chociaż terminy są często używane zamiennie, polimery i tworzywa sztuczne nie zawsze są tym samym. Polimery mogą istnieć organicznie lub powstać syntetycznie i składać się z łańcuchów połączonych pojedynczych cząsteczek lub monomerów. Tworzywa sztuczne to rodzaj polimerów składających się z łańcuchów polimerów, które mogą być częściowo organiczne lub w pełni syntetyczne.

Mówiąc najprościej, wszystkie tworzywa sztuczne są polimerami, ale nie wszystkie polimery są tworzywami sztucznymi. Poniżej patrzymy bliżej na skład, właściwości fizyczne i zastosowania polimerów i tworzyw sztucznych, aby zapewnić jasne wyjaśnienie różnic między nimi, do czego zainspirowała nas oferta Techplast.

Co to są polimery?

Polimery mogą występować organicznie w postaci naturalnych lub biopolimerów, takich jak wełna, bawełna lub drewno, lub mogą być syntetyzowane w półorganiczne lub w pełni syntetyczne materiały. Polimery syntetyczne dzielą się na trzy szczególne kategorie:

Elastomery to elastyczne materiały o wysokiej elastyczności i wiązaniach molekularnych o niskiej wytrzymałości (jak guma).
Włókna polimerowe składają się z łańcuchów polimerowych, które mają silniejsze wiązania molekularne niż elastomery. Włókna są sztywniejsze i mniej elastyczne niż elastomery i mogą składać się zarówno z materiałów naturalnych, jak i syntetycznych.
Tworzywa termoplastyczne są sztywniejsze niż włókna i elastomery i wyróżniają się zdolnością do zachowania swojej struktury molekularnej pod wpływem ciepła. Po podgrzaniu do temperatury topnienia tworzywa termoplastyczne będą topić się zamiast palić, co czyni je idealnymi do kształtowania i formowania.

Podstawowa struktura, właściwości fizyczne i zastosowania syntetycznego polimeru pomagają określić jego klasyfikację. Przy istniejących tysiącach polimerów ważne jest, aby zrozumieć właściwości i zastosowania polimerów, aby upewnić się, że są one wykorzystywane w odpowiednich zastosowaniach.

Co to są tworzywa sztuczne?

Tworzywa sztuczne to syntetyczne lub półorganiczne polimery wytwarzane z ropy naftowej lub ropy naftowej przy użyciu chemikaliów i kondensacji w celu wywołania wiązania molekularnego. Chociaż polimery mogą występować naturalnie, tworzywa sztuczne są w całości wytwarzane przez człowieka. Ponieważ jednak tworzywo sztuczne zawiera polimery, wykazuje podobne właściwości fizyczne i wszechstronność, co czyni go użytecznym w szerokim zakresie zastosowań. Tworzywa sztuczne można podzielić na dwie kategorie:

• tworzywa termoutwardzalne
• tworzywa termoplastyczne.

Tworzywa termoutwardzalne są utwardzane termicznie w celu uzyskania trwałej konstrukcji. Po uformowaniu tworzywa termoutwardzalne pozostają w stałej postaci, nawet po ponownym wystawieniu na działanie ciepła. W przeciwieństwie do tworzyw termoutwardzalnych, tworzywa termoplastyczne mogą być ponownie podgrzewane i przekształcane bez zmiany ich podstawowego składu molekularnego. Tworzywa termoplastyczne topią się pod wpływem ekstremalnego ciepła, co czyni je idealnymi do formowania i formowania w procesach produkcyjnych.

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe