Produkcja leków coraz bardziej zautomatyzowana

Czy wiesz, że Polacy biorą rocznie nawet 2 miliardy tabletek przeciwbólowych?

Biorąc pod uwagę liczbę zażywanych leków, jesteśmy rekordzistami w całej Europie. Oczywiście nie zażywamy jedynie tabletek przeciwbólowych, w przypadku innych leków także plasujemy się w czołówce. A czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wygląda produkcja leków? Okazuje się, że jest to jeden z najbardziej złożonych i restrykcyjnych procesów, patrząc na cały rynek produkcyjny. Przedsiębiorstwa farmaceutyczne muszą przestrzegać wytyczonych norm i zasad, a tworzenie leków musi być realizowane przy zachowaniu pełnej higieny i sterylności. I chociaż w zakładach produkcyjnych pracuje sztab ludzi, to jednak coraz częściej nowoczesne przedsiębiorstwa farmaceutyczne stawiają na automatykę. Czy istnieje ryzyko, że fizycznych pracowników już niedługo zastąpią maszyny? Biorąc pod uwagę wydajność pracy, jest to bardzo możliwe. Poznaj szczegóły dotyczące produkcji leków i prognozy na przyszłość.

Jak powstają tabletki?

Proces powstawania każdego leku jest indywidualny. Okazuje się, że wiele przedsiębiorstw ma swoje własne procedury produkcyjne, które oczywiście są zgodne z przepisami, normami i ogólnie przyjętymi zasadami tworzenia produktów farmaceutycznych. Warto wziąć jednak pod uwagę, że wiele robotów i maszyn produkcyjnych zostaje stworzona na specjalne zamówienie, by usprawnić realizację określonej partii leków. Są również maszyny uniwersalne, takie jak taśma produkcyjna, filtry, mieszarka, granulator czy kartoniarka, których parametry można ustawiać odpowiednio do potrzeb produkcji farmaceutycznej.

Każda tabletka, którą w ostatecznej postaci możemy kupić nie tylko w aptece, ale często także na stacjach benzynowych czy w delikatesach, przechodzi podobny proces obróbki. Pomijając fakt zachowania pełnej sterylności, jaka w przypadku tworzenia wyrobów farmaceutycznych jest priorytetem, przedstawimy samą realizację tabletki w formie, jaka trafia do naszego koszyka zakupowego.

producent tworzyw konstrukcyjnychW pierwszej kolejności dobiera się odpowiednie składniki w konkretnym dla danego leku stężeniu. Te trafiają do specjalnych mieszadeł, a potem podlegają granulacji. Dzięki czemu substancje łączą się ze sobą, a potem trafiają do suszarni.

Kolejnym etapem jest sporządzanie tabletek w ich ostatecznej formie. Ciekawostką jest fakt, że profesjonalne tabletkarki najnowszej generacji są w stanie sporządzić nawet 900 000 tabletek w ciągu tylko jednej godziny.

W ostatniej drodze produkcji leków w kształcie tabletek te muszą zawitać jeszcze do pakowalni. Najczęściej wykorzystuje się maszyny, które automatycznie pakują je w specjalne blistry – również zaprojektowane indywidualnie dla danej leku czy producenta.

Kiedy blistry są gotowe, trafiają do pudełek kartonowych – przydaje się automatyczna kartoniarka, która wyręcza pracę ludzkich rąk i jest w stanie zapakować nawet kilkaset razy więcej leków aniżeli pracownik fizyczny w tym samym czasie. Nie ma więc wątpliwości, że automatyzacja produkcji farmaceutyków jest niezbędna i z całą pewnością właśnie to jest przyszłość tej branży w naszym kraju. Inwestycje w nowoczesne maszyny produkcyjne pozwolą na lepszą efektywność i jeszcze większą ekspansję na rynek międzynarodowy.

Ostatnie komentarze
  1. planowanie produkcji

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe