Przewoźnik a spedytor – czym się różnią?

Wiele osób nie wie, czym różnią się przewoźnicy od spedytorów i używa tych pojęć zamiennie. Co prawda, te dwie dziedziny mają ze sobą wiele wspólnego, ale tym samym nie są. Istnieje kilka ważnych kwestii, których pomylenie może prowadzić do dużych nieporozumień. Dlatego warto wiedzieć, czym różni się zawód przewoźnika od spedytora.

Czym zajmuje się przewoźnik?

Przewoźnik zajmuje się transportem ludzi lub rzeczy z jednego do drugiego miejsca. Jest to firma, która posiada własne pojazdy i to właśnie nimi wykonuje zlecenia dla spedytorów. Ustalają oni wynagrodzenie i warunki, w jakich ładunek ma być transportowany. Obecnie na rynku pojawia się coraz więcej firm przewozowych, które realizują zlecenia z zewnątrz. Działają one w transporcie drogowym, kolejowym, morskim i lotniczym, ale pojęcie przewoźnika dotyczy głównie transportu lądowego.

Spedytor – czym się zajmuje?

Przede wszystkim spedytor monitoruje postęp realizacji zleceń i zajmuje się koordynowaniem całego przewozu danego ładunku. Musi ustalić wytyczne dotyczące bezpieczeństwa i dokonać wyceny transportu. Następnie pilnuje, aby przejazd odbywał się zgodnie z planem. W niektórych przypadkach spedytor odpowiada też za:

  • przygotowanie dokumentacji,
  • dopasowanie środka transportu do danego zlecenia,
  • organizację załadunku i rozładunku towaru,
  • zawieranie umów z nowymi klientami.

Jeśli to konieczne, spedytor uzyskuje potrzebne zezwolenia transportowe. Dotyczy to przede wszystkim przewozów ładunków ponadgabarytowych i niebezpiecznych. Podstawowy zakres obowiązków spedytora może więc być mocno zwiększony w różnych sytuacjach.

Spedytorzy i przewoźnicy – co mają wspólnego?

Przewóz i spedycja są mocno związane z transportem, a ich funkcje często nie są rozróżniane. Obie dziedziny ze sobą współpracują. Zdarza się też tak, że jednak firma spedycyjna zajmuje się również przewozami. Wystarczy, że zatrudnia swoich kierowców i ma tabor pojazdów. Zdarza się też tak, że firma transportowa z czasem sama zaczyna organizować i planować zlecenia.

Jakie są różnice pomiędzy firmą transportową a spedycyjną?

Firmy transportowe dysponują własnym taborem pojazdów, a spedycyjne zazwyczaj nie. Przewoźnicy specjalizują się w różnego typu zleceniach, dlatego mają naczepy i samochody przystosowane do transportu nie tylko zwykłych ładunków, ale także towarów ponadnormatywnych i niebezpiecznych. Muszą też posiadać odpowiednie uprawnienia, które nie są wymagane przy prowadzeniu firmy spedycyjnej.

Spedycja ma na głowie cały transport, a przewoźnik tylko przejazd. Spedytorzy odpowiadają za planowanie trasy oraz wypełnienie stosownych dokumentów, niezbędnych do odprawy celnej. Obsługują też magazyny i zabezpieczają miejsce na ciężarówkach. Zadaniem przewoźnika jest bezawaryjne dostarczenie towaru z punktu A do punktu B. Firmy transportowe mogą więc działać niezależnie od firm spedycyjnych, jednak współpraca przynosi wiele korzyści.

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe