Sprzęt rehabilitacyjny – zakres, istota, znaczenie

Trwały sprzęt rehabilitacyjny to sprzęt, który jest uważany za niezbędny z medycznego punktu widzenia, zgodnie z zaleceniami lekarza do użytku w domu pacjenta. Każdy sprzęt, który może wytrzymać wielokrotne użycie, gdy jest używany z powodów medycznych – można za taki uznać.

O jakim sprzęcie rehabilitacyjnym mowa?

Sprzęt rehabilitacyjny musi mieć przewidywany okres użytkowania wynoszący określoną ilość czasu i nie może być uważany za przydatny dla kogoś, kto nie jest chory lub ranny. Artykuły rehabilitacyjne związane z mobilnością obejmują sprzęt, taki jak:

  • ręczne i elektryczne wózki inwalidzkie,

  • laski,

  • chodziki,

  • kule,

  • fotele toaletowe,

  • łóżka szpitalne,

  • podnośniki pacjentów.

W przypadku osób niepełnosprawnych, sprzęt ten może poprawić bezpieczeństwo, zmniejszając jednocześnie potrzebę pomocy opiekuna. Może znacznie poprawić ogólną jakość życia poprzez zwiększenie niezależności osoby dzięki mobilności funkcjonalnej i czynnościom życia codziennego. Oceniając zapotrzebowanie pacjenta na artykuły rehabilitacyjne w celu poprawy funkcjonowania, warto to zrobić we współpracy z zespołem multidyscyplinarnym, w tym z fizjoterapeutami lub innymi specjalistami, terapeutami zajęciowymi, fizjoterapeutami, patologami mowy i języka. Przydatne są również pielęgniarki rehabilitacyjne i pracownicy socjalni.

Ważne jest zrozumienie potrzeb medycznych, ale także potrzeb funkcjonalnych pacjenta w zakresie środowiska domowego, warunków życia, a także zajęć zawodowych i rekreacyjnych. Określając odpowiednie potrzeby sprzętowe, osoby, które kiedyś były zależne od innych, mogą odzyskać niezależność w nadziei na powrót do poprzedniego poziomu funkcji i środowiska domowego, zamiast konieczności opieki w placówce rozszerzonej opieki.

To może również obejmować urządzenia medyczne niezwiązane z poruszaniem się, takie jak domowe źródła tlenu, w tym urządzenia do dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych i nebulizatory, środki dla diabetyków, środki odżywcze dojelitowe, pompy infuzyjne, podciśnieniowe pompy do leczenia ran i tak dalej. Biorąc pod uwagę koszty, środowisko domowe oraz bieżące i przyszłe potrzeby pacjenta w zakresie sprzętu rehabilitacyjnego, należy rozważyć wybór odpowiedniego zakresu artykułów u pacjentów z różnymi zaburzeniami.

Związek z praktyką kliniczną

Istnieje kilka korzyści medycznych, fizycznych i psychicznych związanych ze stosowaniem sprzętu rehabilitacyjnego w domu. Na przykład to pozwala osobom stać się bardziej niezależnymi i zmniejsza poziom pomocy potrzebnej od opiekunów. Dzięki możliwości zwiększenia niezależności istnieje większa zdolność do poprawy dobrostanu psychicznego i zaangażowania społecznego osób niepełnosprawnych. Chociaż istnieje wiele proponowanych korzyści związanych z używaniem artykułów rodzaju rehabilitacyjnego – każdorazowo przed zaleceniem i zamówieniem określonego sprzętu należy wziąć pod uwagę kilka czynników, a przede wszystkim skonsultować się z wyżej wymienionymi specjalistami, którzy właśnie w tym zakresie mogą najwięcej podpowiedzieć.

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe