Spółka osobowa czy kapitałowa – którą wybrać?

Przy zakładaniu swojej działalności niezbędne jest decydowanie w wielu ważnych aspektach. Tworzenie biznesplanu, kosztorysu czy strategii może powodować małe problemy. Jednak najczęściej zadawanym sobie pytaniem przez przedsiębiorców rozpoczynających własny biznes jest: jaką formę opodatkowania wybrać?

W związku ze zmieniającymi się przepisami prawa, przedsiębiorcy stają przed dylematem, czy lepszym rozwiązaniem będzie spółka osobowa czy spółka kapitałowa. W Polsce spółki rozliczają się według takich dwóch rodzajów podatku: CIT oraz PIT, zależnie od charakterystyki spółki i zasad jej funkcjonowania, a konkretnie, czy jest to spółka cywilna (osobowa) czy handlowa (kapitałowa).

Spółka osobowa – zasady jej funkcjonowania i rozliczania podatku

Spółka osobowa, zwana także cywilną, charakteryzuje się tym, że nie posiada osobowości prawnej, a z podatku indywidualnie rozliczają się wspólnicy, co wiąże się z ich dużą odpowiedzialnością za jej zobowiązania. Do wyboru są cztery formy opodatkowania: ogólne zasady skali podatkowej, stawki liniowej, karty podatkowej lub ryczałtu od przychodów. W przypadku tego ostatniego przepisy zmieniły się na korzyść podatnika. Najwyższe stawki ryczałtu od przychodów uległy obniżeniu i wzrósł limit przychodu, który uprawnia do ryczałtu, a tym zostali zaś objęci adwokaci, radcy prawni, doradcy podatkowi, księgowi i notariusze.

Spółka kapitałowa – zasady jej funkcjonowania i rozliczania podatku

Spółka kapitałowa, czyli handlowa, posiada osobowość prawną i dotyczy jej zasada rozdziału, w związku z którą spółka i wspólnicy oddzielnie rozliczają się z podatku (spółka według podatku CIT, wspólnicy według podatku CIT lub PIT). Podwójne opodatkowanie sprawia, że spółka zobowiązana jest rozliczać się z podatku od dochodów, zaś wspólnicy, z dywidendy, czyli dochodu z wynagrodzenia za udzielenie kapitału. W niektórych przypadkach możliwe jest jednakże zwolnienie z CIT od dywidendy.

W przypadku zakładania swojego biznesu warto zapoznać się z ogólnymi zasadami funkcjonowania spółek osobowych i kapitałowych, aby podjąć właściwą decyzję, jaką formę opodatkowania wybrać.

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe