Czy studia są niezbędne do pracy w księgowości?

 

W ostatnich latach pracodawcy przywiązują coraz mniejsze znaczenie do ukończonych studiów – znacznie ważniejsze staje się doświadczenie oraz praktyczne umiejętności pracowników. To zjawisko nie dotyczy jednak niektórych zawodów, w których wyższe wykształcenie kierunkowe jest po prostu konieczne do podjęcia pracy. Jak jest w przypadku księgowych – czy studia są faktycznie niezbędne do pracy w księgowości?

Finanse i rachunkowość – studia dla księgowych

Podczas gdy wiele osób zastanawia się nad tym, jak zostać księgowym bez studiów, inni decydują się na zdobycie wyższego wykształcenia. Polskie uczelnie, przynajmniej teoretycznie, nie prowadzą studiów z zakresu księgowości. Dlatego, jeśli Twój wymarzonym zawodem jest księgowy studia dla Ciebie to finanse i rachunkowość. W trakcie nauki studenci uczą się praktycznych informacji z szeregu dziedzin: od prawa podatkowego, przez mikroekonomię i zarządzanie biznesem, aż po zasady rachunkowości oraz prowadzenie ksiąg rachunkowych.

W praktyce na finanse i rachunkowość idą też studenci planujący karierę w innych zawodach (np. audytor finansowy, biegły rewident, specjalista ds. zakupów), a część wiedzy zdobytej w trakcie studiów po prostu nie przydaje się w trakcie pracy jako księgowy. Warto przy tym pamiętać, że większość uczelni umożliwia wybór specjalizacji. Najpopularniejszą z nich jest właśnie księgowość. Studenci ostatniego roku muszą wówczas odbyć praktyki w biurze rachunkowym, co daje im unikalną możliwość zdobycia doświadczenia, które obecnie ma największe znaczenie na rynku pracy.

Kursy i szkolenia dla księgowych – czy warto?

Wiemy już, że studia z zakresu finansów i rachunkowości to najpopularniejsza droga do podjęcia pracy jako księgowy. Ale co z alternatywnymi ścieżkami rozwoju kariery? Okazuje się, że te też istnieją – i jak najbardziej dają możliwość osiągnięcia sukcesu zawodowego.

Dużą popularnością cieszą się rozmaite kursy i szkolenia dla księgowych. Możemy je podzielić na dwie kategorie: dla początkujących oraz dla osób doświadczonych. W tym pierwszym przypadku w trakcie kursu uczymy się zawodu od podstaw – zajęcia zawierają nie tylko teorię, ale też praktykę, na którą często kładzie się dużo większy nacisk. Szkolenie dla początkujących zajmuje minimum miesiąc, a czasem dużo dłużej. Ukończenie go zapewnia certyfikat poświadczający zdobyte umiejętności oraz wiedzę.

Natomiast szkolenia dla doświadczonych księgowych z reguły wyjaśniają zmiany w prawie podatkowym lub specyficzne kwestie dotyczące poszczególnych sektorów gospodarki. To świetny sposób na poszerzenie posiadanych kompetencji – po uzyskaniu certyfikatu związanego z konkretną branżą pracodawca dużo chętniej nas zatrudni.

Czy praca jako księgowy bez studiów ma sens?

Mimo zachodzących zmian na rynku pracy większość pracodawców wciąż preferuje księgowych, którzy ukończyli studia wyższe z zakresu finansów i rachunkowości. Dotyczy to szczególnie instytucji państwowych oraz samorządowych, a także wielkich korporacji ze sztywnymi wymogami. Dlatego jeśli istnieje taka możliwość, warto rozważyć pójście na studia i zdobycie dyplomu – to nie tylko większa szansa na zatrudnienie, ale też ważny element podczas negocjacji warunków z pracodawcą.

Na polskim rynku działa duża liczba mniejszych i większych biur księgowych, które obsługują firmy z różnych segmentów rynku. W ich przypadku dużo większe znaczenie mają praktyczne umiejętności oraz doświadczenie kandydata. Dlatego dobry księgowy bez studiów powinien bez problemu znaleźć pracę. Warto przy tym pamiętać, że zawsze można też założyć własne biuro księgowe i pracować na własny rachunek!

Jak znaleźć pracę w księgowości bez studiów?

W trakcie poszukiwania pracy w księgowości bez studiów kluczowe jest CV. Pisząc je należy podkreślić dotychczasowe doświadczenie praktyczne oraz ukończone kursy i szkolenia, a także posiadane umiejętności. Jeśli jest taka możliwość, warto zdobyć rekomendację od poprzedniego pracodawcy. Przed pójściem na rozmowę kwalifikacyjną należy przygotować się do opowiedzenia o dotychczasowym doświadczeniu w księgowości. Jeśli uda się zrobić dobre wrażenie i udowodnić posiadane umiejętności, to większość pracodawców zignoruje brak wyższego wykształcenia.

Ukryte możliwości call center, o których chciałbyś wiedzieć

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe