Technologia waterjet – o czym mowa w praktyce?

 Gazeta

Technologia waterjet umożliwia obróbkę tworzyw przy pomocy mocno sprężonej cieczy. Cięcie wodą wykorzystywane jest w wielu dziedzinach przemysłu. Dlaczego warto postawić na ten rodzaj przetwórstwa?

Co to jest waterjet?

Waterjet to technologia, która wykorzystuje wodę do czyszczenia oraz cięcia różnych tworzyw. Obróbka surowców jest możliwa dzięki temu, że ciecz zostaje poddana mocnemu sprężeniu. Za sprawą tego procesu zyskuje ona bardzo duże ciśnienie (do 50 tys. funtów na cal kwadratowy), a także prędkość (nawet 1000 stóp na sekundę).

Następnie w specjalnej maszynie woda miesza się z materiałem ściernym. Taka mieszanka za pomocą pomp i specjalnych dysz zostaje wypchnięta na tworzywo, które dzięki sile wody łatwo poddaje się obróbce.

Jakie są zalety cięcia wodą?

Technologia waterjet ma wiele zalet. Do głównych atutów tego rozwiązania należy wszechstronność jego zastosowania. Cięcie wodą można wykorzystać zarówno przy obróbce drewna, jak i przetwarzaniu szła, metalu czy tworzyw sztucznych. Woda z garnetem (materiałem ściernym) jest w stanie przeciąć nawet najtwardsze materiały.

Co ważne, technologia waterjet wyróżnia się także ogromną precyzją. Cięcie wodą umożliwia bardzo dokładną obróbkę, ponieważ ewentualny margines błędu wynosi mniej niż 0,1 mm. Dodatkowo produkt wychodzący spod maszyny do cięcia wodą jest wolny od zadziorów i niedoskonałości na brzegach.

Warto też wiedzieć, że przy pomocy technologii waterjet można uzyskać z materiału przeróżne kształty. Specjalne oprogramowanie maszyn umożliwia staranne wyliczenie projektu i określenie pożądanej linii cięcia. Dodatkową zaletą jest to, że cały proces obróbki wodą jest szybki oraz łatwy w obsłudze.

Jakie zastosowania ma waterjet?

Technologia waterjet jest dość wszechstronnym rozwiązaniem. Jej atuty sprawiają, że na cięcie wodą decyduje się coraz więcej przedsiębiorców z różnych branż. Waterjet wykorzystywany jest np. w przemyśle samochodowym, lotniczym czy nawet kosmicznym.

Obróbka przy pomocy wody ma też swoje zastosowanie w medycynie i branży muzycznej. Dokładność technologii waterjet sprawia, że świetnie nadaje się do wytwarzania narzędzi chirurgicznych, sztucznych kończyn, aparatów ortodontycznych lub też rurek do instrumentów takich jak klarnety czy saksofony.

Cięcie wodą wykorzystuje się także w produkcji związanej z branżą architektoniczną. Maszyny z technologią waterjet są w stanie wytworzyć elementy do wind oraz systemów okiennych. Z pomocą wody o wysokim ciśnieniu powstają także lustra, posadzki czy szklane panele do szafek i drzwi.

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe