Czy uprawy w tunelach foliowych są opłacalne?

Tunele foliowe pozwalają na szybszy wzrost i dojrzewanie warzyw, owoców oraz kwiatów ozdobnych. To doskonałe rozwiązanie nie tylko dla osób prowadzących komercyjne uprawy, ale także dla ogrodników amatorów, którzy pragną prowadzić uprawy na własne potrzeby. Czy uprawy w tunelach foliowych naprawdę są opłacalne?

Co to jest tunel foliowy?

to obiekty wykorzystywane głównie w ogrodnictwie. Potocznie nazywane są cieplarnią lub foliówką. są lekkie i mobilne, gdyż nie wymagają postawienia fundamentów. Łatwo je zdemontować lub przetransportować w inne miejsce, np. w okresie zimowym.

Tunele zapewniają przyspieszony wzrost i szybsze zbiory. Służą do ochrony roślin ciepłolubnych przed pogodą. Bloki foliowe chronią uprawy przed ulewami i gradem a także porywistym wiatrem. Ponadto stanowią zabezpieczenie przed szkodnikami i pozwalają zredukować ilość wykorzystywanych środków do ochrony roślin.

Co warto uprawiać w tunelu foliowym?

Uprawy pod folią to świetny sposób na przyspieszenie zbiorów, gdyż rośliny można wysadzać już o kilka tygodni wcześniej niż do gruntu. Tunele foliowe zazwyczaj są wykorzystywane zatem podczas upraw warzyw ciepłolubnych, tj. papryka, ogórki, pomidory czy szczypiorek. Doskonale się sprawdzają również przy uprawach kwiatów ozdobnych i ziół a także warzyw przedplonowych, tj. rzodkiewka czy szpinak.

Jak długo można używać tunelu foliowego?

To, jak długo będziemy używać tunelu foliowego, zależy oczywiście od folii i jej wytrzymałości. Powinna być mocna, ale też elastyczna i odporna na rozciąganie, aby dzielnie znosiła silne podmuchy wiatru i ulewne deszcze. Należy zatem zwracać uwagę na jej gramaturę. Powinna ona wynosić co najmniej 140 g/m², a jeśli folia ma przetrwać kilka sezonów – zaleca się zakup materiału o gramaturze 150 g/m².  W opisach folii pojawiają się ponadto określenia typu UV2, UV3, UV4 i UV5. Informuje nas to o stopniu stabilizacji przeciwko promieniowaniu UV.  Im wyższy stopień, tym powłoka chroniąca przed promieniowaniem dłużej będzie spełniać swoją rolę. Cyfra w tym oznaczeniu informuje nas, ile sezonów folia przetrzyma. Jeśli jest to 5 – oznacza, że jest to folia na 5 sezonów, czyli 2,5 roku kalendarzowego (w jednym roku mamy 2 sezony – wiosnę i jesień). Aby wydłużyć żywotność folii, zaleca się, aby w okresie zimowym zdjąć ją, gdyż intensywne opady śniegu mogą doprowadzić do jej uszkodzenia lub naruszenia konstrukcji. Pełna oferta tuneli foliowych wysokiej jakości jest dostępna w AGRO-SUR.

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe