Jak zamontować silnik wycieraczek w traktorze?

W starszych traktorach próżno szukać takich rozwiązań jak wycieraczki czy spryskiwacz szyby. Jeżeli w ogóle mają one kabinę, to dostępna jest najwyżej wycieraczka ręczna, która wymaga poruszania dźwignią na górnej części szyby. Nie jest to komfortowe, a wielu rolników jeździ traktorami nawet do kilkunastu kilometrów od domu, przewożąc różne rzeczy, np. drewno na tartak. Silnik wycieraczek będzie więc doskonałą opcją do tego, by znacznie podnieść komfort swojego podróżowania ciągnikiem, w czasie deszczu albo opadów śniegu.

Jak działa mechaniczna wycieraczka?

Typowa wycieraczka w kabinie traktora starego typu, to jedynie ramię oraz ośka, przełożona przez tulejkę w górnej części kabiny. Wewnątrz znajduje się dźwignia, która powoduje ruch wycieraczki na zewnątrz, gdy kierowca porusza nią w lewo i w prawo. Aby uzyskać wycieraczki automatyczne, wystarczy, że zamontujemy zamiast owej dźwigni silnik wycieraczek. Może to być podzespół od jakiegoś pojazdu, jednak w handlu dostępne są także silniki, które pasują do danego rodzaju kabiny. Oznacza to, że ich montaż jest wyjątkowo prosty i łatwy, nie trzeba trudzić się z mocowaniem. Na końcu pozostaje już tylko do naszego silnika wycieraczek doprowadzić prąd i zamontować włącznik, by można było cieszyć się o wiele większym komfortem w czasie jazdy.

Zamocowanie i podłączenie silnik

Aby dokonać mocowania, najlepiej wykorzystać do tego celu fabryczne otwory lub uchwyty. W innym przypadku musimy wykonać je sami, wiercąc odpowiednie otwory. Następnie skręcamy wszystko odpowiednio śrubami, stosując tyle podkładek, by nasz silnik wycieraczek był odpowiednio osadzony na ramie kabiny. Jest to bardzo ważne, ponieważ musi on odpowiednio nachodzić na ośkę, która przenosi napęd do wycieraczki na zewnątrz. Stąd mogą być potrzebne niewielkie korekty położenia, jednak silnik zazwyczaj posiada w swoim mocowaniu tzw. fasolki, które umożliwiają dokładne jego ustawienie względem otworów montażowych. Gdy wszystko jest wykonane, pozostaje nam już tylko dokręcić mocno śruby i zabrać się za podłączenie zasilania elektrycznego.

Aby wykonać bezpieczne i funkcjonalne zasilanie silnika wycieraczek, musimy zastosować po drodze bezpiecznik oraz przekaźnik. Należy również umieścić w wygodnym miejscu włącznik, który będzie uruchamiał silnik elektryczny. Przekaźnik najlepiej podłączyć tak, by umożliwiał działanie wycieraczki jedynie przy przekręconym kluczyku. Dzięki temu sterowanie będzie odbywać się tak, jak w samochodzie.

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe