Zwyrodnienie dysku i inne przyczyny bólu szyi – jak sobie z tym poradzić?

Prawdopodobnie można bezpiecznie powiedzieć, że większość z nas w pewnym momencie obudziła się z bólem szyi lub może przypomnieć sobie zdarzenie lub uraz, który spowodował ból szyi. W rzeczywistości w dowolnym momencie 13% dorosłych Polaków (kobiet więcej niż mężczyzn) cierpi na ból szyi.

Ból szyi zwykle pojawia się w mięśniach, ścięgnach i więzadłach – powszechnie nazywanych tkankami miękkimi – w odcinku szyjnym kręgosłupa i wokół niego. Napięcie mięśni i wynikający z nich skurcz mięśni są często spowodowane przez podstawowy problem z szyją, taki jak:

• zwężenie kręgosłupa,
• zapalenie stawów,
• zwyrodnienie dysku.

Poza tym – mogą być wywołane przez uraz, ale często pojawiają się podstępnie lub bez oczywistego lub możliwego do zidentyfikowania powodu. Niezależnie od tego, czy ból szyi jest spowodowany przewlekłym stanem, czy właśnie obudziłeś się ze sztywnością karku, poniższe wskazówki powinny pomóc ci odczuwać mniejszy ból.

Wypróbuj nową poduszkę

Jeśli chodzi o wygodę i wsparcie dla szyi podczas snu, istnieje wiele opcji i być może będziesz potrzebować kilku prób i błędów, aby znaleźć to, co jest dla Ciebie najlepsze. Zgodnie z ogólną zasadą, najlepiej jest używać poduszki, która utrzymuje kręgosłup szyjny w neutralnym ustawieniu — co oznacza, że naturalny łuk szyi jest podtrzymywany i utrzymywany. Istnieje wiele opcji, a to, co będzie dla Ciebie najlepsze, w dużej mierze zależy od przyczyny problemu z szyją, a także od preferencji dotyczących snu.

Jeśli jesteś jak większość ludzi, zmieniasz pozycję podczas snu, więc upewnij się, że masz poduszkę – lub więcej niż jedną – która działa dla każdej pozycji snu.

Śpij na plecach, jeśli możesz

Ogólnie rzecz biorąc, spanie na plecach jest najlepszą pozycją, aby cały kręgosłup mógł wygodnie odpocząć. Niektórym osobom z problemami z szyją pomaga spanie na plecach i umieszczenie poduszki pod każdym ramieniem, z myślą, że podtrzymywanie każdej ręki odciąża szyję.

Niektóre osoby z zapaleniem stawów lub zwężeniem kręgosłupa mogą uznać, że spanie przy niewielkim nachyleniu jest łatwiejsze, więc dodają do łóżka poduszkę z pianki klinowej i/lub przestawiają się na łóżko regulowane.

Jeśli wolisz spać na boku, upewnij się, że poduszka nie jest zbyt wysoka – zwykle ma około 4 do 6 cm grubości, w zależności od gęstości materiału poduszki i odległości między szyją a punktem ramienia. Taka wysokość powinna zazwyczaj zapobiegać nienaturalnemu obracaniu się lub zginaniu głowy i szyi w obie strony.

Upewnij się, że monitor komputera znajduje się na wysokości oczu

Usiądź wygodnie przed komputerem i zamknij oczy. Kiedy je otwierasz, twój wzrok powinien znajdować się bezpośrednio w górnej trzeciej części ekranu komputera. Jeśli okaże się, że musisz spojrzeć w dół, musisz podnieść monitor. Laptopy najczęściej wymagają pochylenia głowy w dół, aby zobaczyć ekran, więc podłączenie laptopa do oddzielnego monitora lub ekranu jest często bardzo pomocne. Może też pomocna okazać się orteza ręki i barku.

Sklep medyczny Visamed, właściciel serwisu lozkadlachorych.pl

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe