Odwołujemy się od decyzji ubezpieczyciela – o czym pamiętać?

Polisa ubezpieczeniowa, którą podpisujemy, zwykle wgląda bardzo korzystnie, a sumy odszkodowań brzmią bardzo zachęcająco. Niestety, w praktyce bardzo często zdarza się tak, że ubezpieczyciel robi wszystko, by wypłacone odszkodowanie było jak najniższe. W tej sytuacji ubezpieczony ma jednak sporo możliwości – przede wszystkim ma prawo odwołać się od decyzji ubezpieczyciela.

Zaniżanie wysokości odszkodowań to bardzo częsta praktyka towarzystw ubezpieczeniowych. Co ciekawe, jest możliwa skuteczna walka z takim działaniem, jednak nie każdy się na nią decyduje. Gdy osoba ubezpieczona natychmiast potrzebuje dodatkowych środków finansowych, często decyduje się na zaakceptowanie niższej kwoty. Walka o wyższe odszkodowanie jest bowiem związana często z wielomiesięczną walką. Zdarza się też tak, że cała sprawa kończy się na Sali sądowej, przez co na wypłatę odszkodowania, nawet wyższej kwocie, czeka się miesiącami. Na tej potrzebie szybkiej gotówki bazują towarzystwa ubezpieczeniowe, które zaniżają kwoty odszkodowań z nadzieją, że ubezpieczony je zaakceptuje.

Osoby, którym nie podoba się wysokość odszkodowania wyliczonego przez ubezpieczyciela, mogą ją kwestionować. Warto napisać odwołanie od decyzji ubezpieczyciela. Wbrew pozorom, nie jest to trudne i skomplikowane pismo, nie ma więc konieczności skorzystania z pomocy prawnika. W odwołaniu należy przede wszystkim podać, o jaką kwotę odszkodowania się ubiegamy. Następnie to roszczenie trzeba poprzeć dowodami – im więcej ich będzie, tym większe szanse, że ubezpieczyciel nie będzie robił problemów. Przydadzą się opinie niezależnych biegłych, rzeczoznawców, opinie lekarskie. Wszystko zależy od tego, o jaki rodzaj odszkodowania ubiegamy się. W odwołaniu warto uwzględnić przede wszystkim te koszty, które już ponieśliśmy w związku ze szkodą i przedstawić na nie dowody w formie rachunków lub faktur.

Na napisanie odwołania od decyzji ubezpieczyciela zwykle jest określony czas. Najczęściej taka informacja znajduje się w warunkach ubezpieczenia. Jeśli osoba, która nie zgadza się ze zbyt niską kwotą odszkodowania nie dopilnuje tego terminu, może się okazać, że jego odwołanie w ogóle nie będzie rozpatrzone. Towarzystwa ubezpieczeniowe na wiele sposobów obwarowują się prawnie, aby wypłacane kwoty były jak najniższe. Bazują również na niewiedzy ubezpieczonych i na ich niechęci do walki z ubezpieczeniowym gigantem, który ma w swoich szeregach sztab prawników. Jak jednak doświadczenie pokazuje, osoby, które decydują się walczyć z ubezpieczycielem, najczęściej osiągają swój cel, czyli wyższe odszkodowanie.

Przed napisaniem odwołania od decyzji ubezpieczyciela warto poznać kalkulator ubezpieczeń na życie w ubezpieczenienazyciekaklulator.pl. W takich wirtualnych kalkulatorach można sobie dokładnie sprawdzić, jak wyglądają realne stawki odszkodowań w razie różnych zdarzeń losowych. Dzięki temu można również ocenić, a jak wysokie odszkodowanie możemy się ubiegać w odwołaniu.

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe