Freelancer – kim jest i jak spędza swój dzień roboczy?

Praca na własny rachunek ma swoje plusy i minusy. Jednak większość freelancerów, którzy kiedyś pracowali na etacie podkreśla, że jest to bardzo dobre rozwiązanie, dające spokój, możliwość bycia dla siebie szefem, a także całkiem dobre zarobki. Warto jednak mieć świadomość, że nie każdy będzie dobrze sobie radził z pracą wolnego strzelca.

Freelancerzy pracują na własny rachunek, są wolnymi strzelcami, którzy sami sobie szukają klientów. Najczęściej pracują w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej. Mogą mieć jednocześnie wielu klientów z różnych branż, nie muszą ograniczać się do jednego zleceniodawcy, nie wiążą się z żadną firmą umową na wyłączność. A to oznacza, że mają dużo lepsze możliwości zarobkowe niż osoby o tych samych kwalifikacjach i umiejętnościach, ale pracujące na etacie. Dobry freelancer nie musi obawiać się o nowe zlecenia – jeśli jest fachowcem, klienci sami do niego przychodzą, ma też sporo stałych zleceniodawców, którzy mają zaufanie do jego umiejętności i kompetencji.

Trudna praca we własnym domu

Większość freelancerów wykonuje pracę w dużym stopniu we własnym domu. Dotyczy to przede wszystkim specjalistów z branży IT, grafików, programistów, tłumaczy języków obcych, redaktorów czy copywriterów. Są też freelancerzy, którzy pracują poza domem – fotografowie, operatorzy filmowi czy przedstawiciele innych zawodów kreatywnych. Ci, którzy pracują we własnych czterech ścianach mogą mieć czasem problemy z motywacją, dobrą organizacją czasu pracy, a także ze skupieniem się w domu, w którym często obok płynie życie rodzinne. Dobrze jest więc mieć oddzielne pomieszczenie służące jako pokój do pracy. Przyda się też ustalenie, przede wszystkim ze samym sobą, czasu pracy, czyli godzin, w których wykonujemy obowiązki zawodowe. Dzięki temu praca będzie przebiegała szybciej i sprawniej. Jeśli będziemy nadmiernie mieszać życie zawodowe z prywatnym, może się okazać, że cierpieć będą na tym obie te dziedziny. Dobre rozgraniczenie jest niezbędne dla higieny psychicznej i efektów pracy.

Gdzie szukać pracy w sieci?

Jeśli myślisz o byciu freelancerem i zastanawiasz się, jak zarabiać przez Internet, dobrym rozwiązaniem będzie najpierw dokładne rozeznanie się w tym temacie, ocena, jakie są Twoje mocne i słabe strony, a także czym mógłbyś się zajmować. W tej kwestii osoby z konkretnymi umiejętnościami i kwalifikacjami mają zdecydowanie łatwiej. Nie oznacza to jednak, że bez wykształcenia czy kompetencji nie znajdziemy żadnej możliwości zarabiania w sieci. Jest tego sporo, wystarczy wspomnieć o zarabianiu na ankietach, programach partnerskich, poleceniach. Praktycznie każdy może też prowadzić bloga na temat, który jest jego pasją i na którym dobrze się zna. Zarabianie na blogu nie jest co prawda możliwe od razu po jego założeniu, jednak jeśli będziemy prowadzić go systematycznie i gromadzić wokół siebie użytkowników, prędzej czy później pojawią się ciekawe propozycje reklamowe czy współpracy z różnymi firmami.

Opracowano wspólnie z portalem make-cash.pl

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe