Jak zoptymalizować koszty firmowe w podróżach służbowych?

Służbowe podróże po Polsce i nie tylko są na porządku dziennym w wielu firmach, których działalność nie jest ograniczona lokalizacją. Właściciele przedsiębiorstw szukają bowiem nowych rynków zbytu, nowych klientów oraz kontrahentów i partnerów biznesowych. Nie da się więc uniknąć kosztów związanych z firmowymi wyjazdami. Jednak przy umiejętnym planowaniu można je nieco ograniczyć.

Wyjazdy firmowe to dodatkowe koszty, które są tym większe, im częściej i dalej podróżujemy. Każda firma, której zależy na nieustannym rozwoju powinna więc mieć tak zaplanowany budżet, aby tego rodzaju wydatki nie zachwiały finansami przedsiębiorstwa. Warto również pamiętać, że wiele kosztów związanych z wyjazdami można sobie wrzucić w koszty, a co za tym idzie, zapłacić niższy podatek. Aby jednak to zrobić, trzeba pamiętać, by wszystkie wydatki mieć odpowiednio udokumentowane. Pracownicy podróżujący po Polsce powinni więc przy płatnościach za hotele, tankowaniu firmowych aut czy uiszczaniu rachunków w restauracjach brać faktury, które będą dokumentowały poniesione koszty.

Dobre planowanie to niższe wydatki

Aby nieco ograniczyć koszty związane z wyjazdami, warto planować podróże z odpowiednim wyprzedzeniem i rezerwować miejsca hotelowe w tych hotelach czy pensjonatach, gdzie są aktualnie jakieś promocje. Warto więc przeglądać różne strony turystyczne czy rezerwacyjne, gdyż ze sporym wyprzedzeniem można zarezerwować hotel o wiele taniej niż robiąc to na ostatnią chwilę. Im częściej podróżujemy, tym takie działania mogą nam przynieść większe oszczędności. Dobrym pomysłem jest też poszukiwanie oszczędności na środkach transportu. Nie zawsze bowiem jest konieczność, aby jechać przez całą Polskę czy za granicę samochodami służbowymi. O wiele taniej wychodzą koszty transportu, jeśli zdecydujemy się na pociąg czy na samolot.

Sprawdzone jedzenie w dobrej cenie

zdrowa żywność sklepOszczędności podczas podróży służbowych warto szukać także podczas planowania jedzenia. Niekoniecznie bowiem trzeba wybierać restauracje, które są najdroższe i najbardziej ekskluzywne. W każdym mieście bez problemu można znaleźć fajne, reprezentacyjne restauracje, w których można spotkać się z kontrahentami, a jednocześnie nie płacić majątku za kolację czy obiad. Dobrym przykładem jest chociażby restauracja w Hotelu Kasprowy Wierch w Zakopanem, która zapewnia świetne jedzenie, doskonałą atmosferę oraz obsługę na wysokim poziomie przy stosunkowo niewysokich kosztach. Jeśli interesuje nas pizza z oscypkiem Zakopane w miłym klimacie i w sprawdzonym miejscu, warto wybierać takie restauracje i knajpki, które cieszą się sporą popularnością i dobrymi opiniami osób, które już w nich jadły. Dzięki temu można mieć pewność, że unikniemy jedzeniowej wpadki i nie zaprosimy klientów czy kontrahentów do miejsca, w którym kuchnia i poziom obsługi będą pozostawiały sporo do życzenia.

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe