Taśmy solvent i kauczuk naturalny – poznaj korzyści!

Na początku możesz się zastanawiać, czy jako kleju można użyć nawet naturalnego kauczuku. Taka możliwość istnieje jako czysty produkt naturalny wyekstrahowany z mleka (lateksu) drzewa kauczukowego (Hevea brasiliensis). I chociaż lateks nie skleja się w całości, ma bardzo wyjątkowe właściwości: dzięki specjalnej strukturze chemicznej jest znakomitym składnikiem klejów.

Powód: kauczuk naturalny składa się w szczególności z długich łańcuchów polimerowych. Jeśli zostanie zmieszany z żywicą (aby była lepka), otrzymujemy klej, który jest niezwykle elastyczny ze względu na długość i ruchliwość tych łańcuchów polimerowych. Taśmy klejące z kauczuku naturalnego korzystają z tych właściwości kauczuku naturalnego: klej pozostaje mobilny w niskich temperaturach, w których inne substancje stają się stałe i kruche. Jak działają taśmy solvent kauczuk Naturalny? Możesz o nich więcej możesz dowiedzieć się tutaj: https://www.opako.com.pl/tasmy-z-kauczukiem-naturalnym-cat-598, natomiast w niniejszym artykule nieco zarysujemy temat.
Zastosowania kauczuku naturalnego

Rodzaj użytej gumy, mieszane żywice i inne składniki decydują o właściwościach kleju z kauczuku naturalnego. Ogólnie rzecz biorąc, właściwości kauczuku naturalnego mają wiele zalet w zastosowaniach taśm klejących. Pierwszym z nich jest znakomita przyczepność do odrywania – nie tylko na powierzchniach klasycznych, ale także na podłożach o niskim napięciu powierzchniowym.

Adhezję odrywania definiuje się jako siłę potrzebną do „odklejenia” taśmy samoprzylepnej z dowolnej powierzchni, elastycznej, gładkiej lub sztywnej. Czas mocowania wymagany do osiągnięcia ostatecznej kleistości jest bardzo krótki (niski czas przebywania). Co więcej, taśma klejąca z przyczepnością z naturalnego kauczuku jest łatwa do usunięcia i nie pozostawia śladów – tak jak ma to miejsce w przypadku np. taśmy maskującej.

Wreszcie jest wysoka przyczepność, czyli lepkość kleju: taśma klejąca klei się przy minimalnym nacisku i minimalnym czasie kontaktu. Lateks z drzewa kauczukowego sprawia, że taśma klejąca jest „szybsza”. To wyjaśnia, dlaczego taśmy samoprzylepne i kleje z kauczuku naturalnego są często używane i popularne oraz dlaczego znajdują wiele zastosowań – od taśm tkaninowych po taśmy opakowaniowe. I dlatego w wielu taśmach klejących, które bezpiecznie zamykają różne opakowania, jest mleko z drzewa kauczukowego.

Wady kauczuku naturalnego

Specjalna struktura chemiczna ma jednak również pewne wady: klej w naturalnym kleju kauczukowym lub taśmie klejącej ma ograniczoną przyczepność i kohezję w temperaturach powyżej 70°C, wymaga stabilizatorów odpornych na starzenie i środowisko w przypadku promieniowania UV i ozonu ekspozycji i nie jest bardzo odporny na chemikalia i rozpuszczalniki.

Tak czy inaczej – każdy przedsiębiorca, który chce wykorzystać właściwości naturalnego kauczuku do swoich strategii biznesowych, koniecznie powinien znać zarówno jego mocne, jak i słabsze strony. To najlepszy sposób na wykorzystanie pełnego potencjału tej substancji.

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe