Jakie narzędzia do wiercenia w metalu wybrać?

Jeśli jesteś majsterkowiczem, prędzej czy później będziesz musiał coś wywiercić w metalu. Niezależnie od tego, czy dokonujesz modyfikacji, prowadzisz okablowanie, mocujesz czy instalujesz, niezbędna jest wiedza o tym, jak wiercić w oparciu o projekt i materiały. Właściwe przygotowanie i technika pozwolą Ci zaoszczędzić bólów głowy i sprawią, że zadanie związane z wierceniem w metalu pójdzie tak gładko, jak tylko to możliwe.

Pierwszy krok – przygotowanie

Wiercąc, przecinasz i przemieszczasz metal, a wiertło wiruje w tym procesie bardzo szybko, więc maleńkie odłamki metalu będą latać i prawdopodobnie będą gorące. Dlatego zawsze zadbaj o właściwą ochronę oczu, buty zakryte, długie spodnie i rękawy. W zależności od intensywności projektu i miejsca, w którym się znajdujesz, możesz nawet użyć maski pełnotwarzowej. Najpierw przemyśl wszystko, czego możesz potrzebować, i miej to w zasięgu ręki. Upewnij się, że projekt jest mocno zamocowany w imadle lub użyj zacisku, aby przytrzymać go na innej powierzchni, w której planujesz wiercenie w metalu – to absolutna podstawa.

Wybór wiertła

Rodzaj wiertła, który wybierzesz, powinien zależeć od materiału, w którym wiercisz, i pożądanego rozmiaru otworu. Ogólnie rzecz biorąc, istnieje znacznie więcej rodzajów wierteł do drewna niż do metalu. Twarde metale, takie jak stal, wymagają bardzo twardych wierteł, zwykle wykonanych z:

  • kobaltu,

  • tytanu,

  • węglika.

Chociaż tych twardszych wierteł można używać również do miękkich metali, takich jak aluminium, nie jest to konieczne, a zaoszczędzisz pieniądze, kupując standardowe (np. stal szybkotnąca). Te wiertła dobrze sprawdzają się również w przypadku drewna i włókna szklanego, a ta elastyczność może się przydać w późniejszych projektach. Istnieje wiele kształtów i rozmiarów wierteł, dlatego zwracaj szczególną uwagę na pomiary, aby upewnić się, że nie wiercisz większego lub mniejszego, niż to konieczne. Niektóre projekty z grubymi, twardszymi metalami mogą wymagać dwóch wierteł — mniejszego do wywiercenia otworu prowadzącego i większego o wymaganym rozmiarze. Wiertła stopniowe o stożkowym kształcie dobrze sprawdzają się w przypadku cienkiego, bardziej miękkiego metalu i wymagają tylko jednego wiertła do wiercenia otworów o różnych rozmiarach.

Technika

Kiedy już będziesz mieć wszystko, czego potrzebujesz, a miejsce pracy będzie uporządkowane, możesz przystąpić do wiercenia! Pierwsza część jest najtrudniejsza — upewnienie się, że wiertło jest ustawione właściwie (i pozostaje) tam, gdzie powinno. Aby to ułatwić, przed rozpoczęciem wiercenia zaznacz miejsce, w którym powinien znajdować się punkt, i użyj przebijaka lub gwoździa i młotka, aby zrobić tam małe wgłębienie. Dzięki temu końcówka wędzidła nie będzie skakać. Trzymaj wiertarkę stabilnie obiema rękami, aby zapewnić pożądany kąt. W przypadku twardszych metali należy wiercić powoli – jeśli metal jest bardzo gruby, rób przerwy, aby dać ciepłu szansę. W miękkich metalach należy wiercić szybko, aby zapobiec gromadzeniu się wiórów w środku i wykolejeniu całego projektu.

Rodzaje implantów zębowych – jakie wybrać?

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe