Pracownicze Plany Kapitałowe – czym są i czy warto się nimi zainteresować?

Zgodnie z wieloma różnorodnymi badaniami na przestrzeni lat, znaczne grono Polaków nie ma zbyt dużej wiedzy na temat oszczędzania, zarówno na własną rękę jak i w powszechnych systemach emerytalnych. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że jest to temat bardzo istotny, ponieważ oszczędności zaważą na jakości naszego życia na emeryturze, warto tę tendencję zmieniać i samemu dokształcać się, a także korzystać z najlepszych możliwości, jakie mamy obecnie do wyboru. Pracownicze Plany Kapitałowe staną się niedługo jedną z nich, więc w tym artykule odpowiadamy na pytania z nimi związane – z czym to się je? I czy warto się do PPK zapisać?

1. Czym jest PPK?

2. Jak działa PPK?

3. Czy to się opłaca?

Czym jest PPK?

https://www.rankingubezpieczennazycie.plPracownicze Plany Kapitałowe to nowa forma oszczędzania na emeryturę, która dotyczy wszystkich osób pracujących. Program zostanie wprowadzony w życie etapami, co potrwa od lipca 2019 r. do 2021 r., kiedy obejmie również małe firmy. Zgodnie z założeniami pomysłu, będzie to opcja dobrowolna, jednak z definicji zostaniemy do niej zapisani – aby zrezygnować, trzeba będzie złożyć odpowiednią, pisemną deklarację u naszego pracodawcy. Zgromadzone środki będziemy mogli wypłacić po ukończeniu 60. roku życia, a dodatkowo mają one stanowić prywatną własność uczestników programu, co wiąże się także z możliwością dziedziczenia.

Jak działa PPK?

Program zakłada, że każdego miesiąca odłożymy od pensji dodatkową, drobną składkę. Dotyczy to zarówno pensji brutto, jak i brutto brutto, czyli zapłacimy zarówno my, jak i nasz pracodawca. Wysokość wpłaconej składki będzie wynosiła 2% wynagrodzenia, które otrzymujemy za pracę oraz 1,5% wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe od pracodawcy. Dzięki temu, zgodnie z prognozami twórców projektu, możemy zapewnić sobie od kilkuset do nawet tysiąca złotych dodatkowo do emerytury, jaką otrzymamy od ZUS wraz z zakończeniem kariery zawodowej. Więcej na temat działania samego programu dowiesz się pod adresem: https://www.nn.pl/dla-firmy/ppk.

Czy to się opłaca?

Jeżeli nie umiemy oszczędzać samodzielnie, dodatkowa składka, do której nie będziemy mieli dostępu (a więc także ryzyka, że wydamy pieniądze przed czasem) może być dobrym sposobem na poprawienie sobie jakości życia po przejściu na emeryturę. Taka forma oszczędzania może również mieć sens w przypadku, gdy uważamy że zarabiamy za mało, aby cokolwiek oszczędzać. Takie myślenie jest nieprawdziwe i krzywdzące, a nauczenie się poprzez PPK, jak odłożyć chociaż te kilkadziesiąt złotych w skali miesiąca może być dla nas znaczące.

Z drugiej strony, jeżeli posiadamy wysoko rozwiniętą umiejętność oszczędzania czy nawet inwestowania pieniędzy, korzystanie z PPK może już nie być tak atrakcyjne. Dotyczy to szczególnie osób o wysokich dochodach, dla których odłożenie pieniędzy na konto oszczędnościowe – lub zainwestowanie w jakieś dobra –  może być o wiele bardziej efektywnym sposobem na uzbieranie dodatkowego kapitału na starość. Zanim więc zdecydujemy się na przystąpienie do PPK warto rozważyć wszystkie za i przeciw, a w razie potrzeby skorzystać z porady np. doradcy finansowego.

Pracownicze Plany Kapitałowe to nowy program oszczędnościowy, mający wspierać nas w dodatkowym odkładaniu na emeryturę. Sam program ma zarówno wiele zalet, jak i wad, a jego skuteczność będzie zależeć od naszego indywidualnego podejścia. W związku z tym, zanim zdecydujemy się na wybór PPK jako dodatkowego filaru oszczędzania na starość, warto sprawdzić, czy nam się to opłaci.

 

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe