Audyt prawny nieruchomości – co warto wiedzieć?

Inwestowanie w nieruchomości stało się w ostatnich latach bardzo popularne. Na zakup mieszkań pod wynajem decydują się zarówno fundusze inwestycyjne, przedsiębiorcy, jak i osoby prywatne, które chcą chronić swój majątek przed skutkami inflacji, a przy tym także trochę zarobić. Przed zainwestowaniem kapitału warto dokładnie zbadać stan prawny oraz faktyczny nieruchomości. Najlepiej zrobić to przy pomocy audytu prawnego zwanego badaniem due diligence nieruchomości.

Jaki jest cel audytu prawnego nieruchomości?

Due diligence nieruchomości wciąż nie jest jeszcze powszechną praktyką stosowana przez inwestorów. Badanie to ma na celu wyeliminowanie potencjalnego ryzyka związanego z zakupem nieruchomości. Audyt prawny może nam pomóc także wskazać zagrożenia, jakie w przyszłości mogą obciążać nieruchomość, którą planujemy nabyć. Może się okazać, że ryzyka i zagrożenia towarzyszące inwestycji są tak duże, że zakup stanie się nierentowny.

Co warto poddać audytowi prawnemu nieruchomości?

Na początku powinniśmy dokonać weryfikacji prawnego tytułu nieruchomości. W tym należy sprawdzić odpis z księgi wieczystej, a także wypis i wyrys z rejestru gruntów oraz wypis z kartoteki budynków. Przydatna może okazać się także dokumentacja stanowiąca podstawę nabycia tytułu prawnego danej nieruchomości. Ważne jest także, abyśmy zbadali, czy do ksiąg wieczystych nie zostały zlecone inne wnioski. Kolejnym etapem jest sprawdzenie, czy sprzedający nie posiada zaległości podatkowych lub nie zalega z uiszczaniem składek z tytułu ubezpieczenia społecznego. Warto także zorientować się, czy obcy właściciel nieruchomości kiedykolwiek był zobowiązany do uiszczenia płatności innych niż te związane z podatkiem od nieruchomości. Nie zapomnijmy również sprawdzić, czy nieruchomość posiada dostęp do mediów, takich jak gaz, wodociągi, kanalizacja czy prąd oraz zweryfikować status bezpośredniego dostępu do drogi publicznej.

To jeszcze nie koniec. Wykonując audyt prawny nieruchomości, obowiązkowo należy zweryfikować, czy osoby trzecie mają do niej jakiekolwiek prawo. Dotyczy to potencjalnych spadkobierców, najemców czy dzierżawców. Sprawdźmy także stosunek osób trzecich do nieruchomości w zakresie odkupu i pierwokupu. Na tym etapie musimy również pozyskać informacje odnośnie wszelkich istniejących lub potencjalnych sporów dotyczących nieruchomości, a także należy dokonać weryfikacji hipoteki.

Weryfikacja działki pod inwestycje

Decydując się na zakup nieruchomości pod inwestycje, nie zapomnijmy zweryfikować działki pod kątem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jeśli nieruchomość jest nim objęta, należy poprosić o udostępnienie wpisu, dzięki czemu będziemy mogli zweryfikować, jakie jest przeznaczenie działki zgodnie z obowiązującym planem zagospodarowania przestrzennego. Ponadto należy sprawdzić, czy na zakupionym terenie nie ma czasami obszarów objętych ochroną przyrodniczą. Jeśli są, koniecznie sprawdźmy, jakie wiążą się z nim ograniczenia i nakazy.

Jeśli na terenie działki, którą chcemy zakupić, znajdują się obiekty budowlane, koniecznie zweryfikujmy czy powstały one zgodnie z warunkami pozwoleń na budowę, czy wydanymi decyzjami o warunkach zabudowy. Zbadajmy także ostateczne decyzje o pozwoleniu na użytkowanie. Dobrym pomysłem jest także weryfikacja, czy budynki nie są uznane za zabytek lub sama działka nie leży w strefie objętej ochroną konserwatorską. Ostatnim etapem audytu są wszelkie kwestie związane z ochroną środowiska. Audyt prawny nieruchomości najlepiej przeprowadzić za pośrednictwem prawnika. Unikniemy wówczas wszelkich przeoczyć oraz będziemy mieli pewność, że wszystkie dokumenty, pozwolenia i umowy były zawierane w sposób prawidłowy. Porządnie przeprowadzone badanie due diligence nieruchomości, pozwoli uniknąć nam wiele nieprzyjemnych sytuacji.

Polecamy:
Szkolenia techniczne – dlaczego warto z nich skorzystać?
Emblematy chromowane – Prestiżowe naklejki firmowe!

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe