Czy produkcja sera koziego to dobry pomysł na biznes?

 

Sery kozie to od lat prawdziwy hit. Wiele osób sięga po te produkty, które są synonimem rolnictwa ekologicznego, wyróżniają się szeregiem dobroczynnych właściwości, a także mają bardzo dużo składników odżywczych. Tym samym produkcja na bazie mleka koziego dla wielu szczególnie małych firm staje się świetnym pomysłem na biznes. Tym samym wraca do nas w wielkim stylu moda sprzed wieków, gdy tego rodzaju produkty codziennie na polskich stołach gościły.

Jak przygotowywać produkty z mleka koziego?

Okazuje się, że obecnie produkcja sera koziego jest świetną opcją biznesową. Warto przy tym pamiętać, że tego rodzaju jedzenie ma status ograniczający geograficznie możliwość wykonywania kopii i używania oryginalnych nazw. Tym samym mówimy tu o pewnej regionalności, ekologii, dbaniem o bioróżnorodność. Sam ser kozi staje się więc marką, a kolejne etapy produkcji wpływają na jego smak i właściwości.

Ser kozi – fenomenalny produkt

Warto pamiętać, że aby wyprodukować świeży ser, potrzebne jest mleko kozie w ilości 12-13 litrów. To już wyraźnie pokazuje, dlaczego same przetwory są dość drogie. Poza tym sery kozie bardzo długo dojrzewają, co również wpływa na opłacalność produkcji. Jak widać, z ekonomicznego punktu widzenia pewnie bardziej opłaca się hodować bydło, ale to właśnie inne opcje cieszą się bardzo dużym powodzeniem wśród klientów i możemy mówić o pewnego rodzaju modzie. Przede wszystkim mleko kozie jest składem najbardziej zbliżone do ludzkiego, więc jest bardzo dobrą bazą pokarmu dla niemowląt. Zawiera mniej lipazy niż krowie i jest zdecydowanie lepiej przyswajalne.

Dlaczego mleko kozie cieszy się powodzeniem?

Produkowane w kraju sery twarde z mleka koziego też nieco wymykają się międzynarodowym przepisom i dlatego bez problemu można rozpocząć własną produkcję opartą o hodowlę kóz w prywatnych gospodarstwach. Oczywiście w tej materii niezwykle istotne są formuły, składy, etapy produkcji i przepisy, które stają się tajemnicą małych i większych producentów, ponieważ to właśnie oryginalny smak klientów będzie przyciągać najbardziej.

Warto pamiętać o tym, że w procesie produkcji mleko kozie będzie się też zachowywać zupełnie inaczej niż popularne składniki. To wpływa też na jakość i właściwości smakowe oraz zastosowaną technologię gotowania. Przede wszystkim białko i tłuszcz mleka koziego są mniejsze niż białko mleka krowiego, a tym samym jest też ich mniej. Więc często sery kozie zaleca się osobom na diecie. Poza tym niższy jest też poziom kwasowości, co widać też w procesie dojrzewania kazeiny. To sprawia, że sery kozie w różnych formach są lepiej przyswajalne przez alergików. Już kilka argumentów staje się ważną zachętą, że warto odpowiedzieć na zainteresowanie rynku i postawić na produkcję serów oraz innych przetworów, jakich bazą jest kozie mleko.

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe