Sprowadzasz towary z Niemiec w celach handlowych? O czym warto pamiętać?

Zdecydowałeś się na wprowadzenie do swojej ofert towary z Niemiec i sprzedawać je na lokalnym rynku? Na co zwrócić uwagę wtedy, gdy chcesz sprowadzać je do Polski z innych krajów Unii Europejskiej?

Jednym z dużych udogodnień związanych z wejściem Polski do UE jest duże ułatwienie procedur związanych z prowadzeniem firm. Tym samy teraz masz o wiele łatwiejszy dostęp do towarów dostępnych z Niemieć. Co jednak nie oznacza, że nasze członkostwo w Unii Europejskiej zwalnia Cię ze wszystkich wymogów związanych ze sprowadzaniem towarów z Niemiec. Są pewne zasady, które musisz po prostu spełnić, jeśli chcesz je sprzedawać na terenie Polski. O czym w szczególności trzeba pamiętać?

Wybór i sprawdzenie producenta

Twoim pierwszym krokiem powinien być wybór producenta, od którego będziesz kupował towary. Na pewno jako osoba nieznająca rynku niemieckiego możesz mieć trudności w określeniu, z kim nawiązać współpracę. Dlatego powinieneś na ten etap poświecić jak najwięcej czasu, przejrzyj dokładnie Internet, zbierz jak najwięcej informacji i posprawdzaj opinie innych współpracowników. Już na tej podstawie będziesz w stanie wyrobić sobie zdanie na temat danego producenta, a więc podjęcie ostatecznego wyboru przyjdzie Ci o wiele łatwiej. Zwróć też uwagę na oferowane towary, na ich jakość i ceny. Możesz też skorzystać z porównywarek internetowych. Zawsze kieruj się tym, co będzie najbardziej opłacalne dla Ciebie, ale nie zapominaj, że tylko oferując jakościowe towary, masz szansę podbić polski rynek i zarabiać.

Wybrałeś producenta? Podpisz z nim umowę!

Skoro już udało Ci wybrać producenta i uzgodniliście szczegóły współpracy, to pamiętaj o spisaniu umowy. Co powinno się w niej znaleźć? Wszystkie najważniejsze ustalenia – to, co będziesz kupował, jakie koszty poniesiesz itp. Co więcej, jeśli nie znasz dobrze języka niemieckiego, umowa powinna być w dwóch egzemplarzach – w wersji niemieckiej i polskiej, żebyś miał jasność, na co się decydujesz. Nigdy nie omijaj tego etapu, bo to gwarancja, że obie strony dotrzymają wcześniejszych ustaleń.

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów a opłaty z tym związane

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów to określenie stosowane w zakupie i przewozie towarów z innego kraju Unii Europejskiej przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą. Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów narzuca obowiązek rozliczenia podatku VAT oraz akcyzy w określonych przypadkach, a więc sprowadzając towary z Niemiec do naszego kraju, musisz się liczyć z dodatkowymi kosztami, choć nie zawsze stanowi to regułę. Podatek VAT opłacić musisz w Polsce, jego podstawowa stawka wynosi 23%, ale w zależności od towaru stosowane są również stawki 0%, 3%, 5% oraz 8%. Jeśli prowadzisz opodatkowaną działalność gospodarczą, możesz odliczyć ten podatek VAT. Z kolei akcyza obejmuje tylko wybrane towary, więc w zależności od tego, co sprowadzasz, będzie zależeć, czy zostaniesz obciążony opłatami.

Artykuł przygotowano wspólnie z hurtownią chemii niemieckiej specjalizującej się w imporcie profesjonalnych środków czyszczących. Więcej informacji na stronie: https://b2b.europedg.pl/

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe