Usg transrektalne – czym jest i jak się to odbywa?

Ultrasonografia przezodbytnicza, czyli inaczej mówiąc usg transrektalne Warszawa jest wykorzystywana jako narzędzie diagnostyczne lub przesiewowe jako sposób wykonywania zdjęć i oceny narządów i tkanek wewnątrz ciała. Procedura może być również określana jako sonogram prostaty (w przypadku mężczyzn) lub USG endorektalne.

Co to jest?

Jeśli chodzi o sprzęt do obrazowania, możesz być najbardziej zaznajomiony z promieniami rentgenowskimi, które wykorzystują technologię promieniowania do tworzenia obrazów wewnętrznych struktur ciała. Jednak ultradźwięki przezodbytnicze są wyjątkowe, ponieważ wykorzystują fale dźwiękowe o wysokiej energii emitowane przez sondę włożoną do odbytnicy, w przeciwieństwie do promieniowania.

Fale dźwiękowe sondy odbijają się od otaczających narządów i tkanek, tworząc tzw. Echo. Echa tworzą następnie skomputeryzowane obrazy niektórych części ciała, takich jak:

– odbytnica,
– prostata (u mężczyzn),
-jajniki (u kobiet),
-gruczoły chłonne miednicy.

Twój lekarz może przeglądać obrazy na ekranie. Technologia ultradźwiękowa jest uważana za bezpieczną i nieinwazyjną. W zależności od sytuacji USG może być wykonane przez radiologa, urologa lub technika radiologa.

Przygotowanie

W dniach poprzedzających USG upewnij się, że Twój lekarz jest świadomy alergii na leki. Szczególnie ważne jest, aby powiadomić ich o alergiach na antybiotyki.

W zależności od powodu Twojego testu możesz zostać poproszony o wykonanie pewnych instrukcji, aby przygotować się do egzaminu. Na przykład, jeśli bierzesz pewne leki, takie jak leki rozrzedzające krew, możesz zostać poproszony o zaprzestanie ich stosowania na określony czas przed wizytą. Ponadto lekarz może zalecić wykonanie lewatywy przed badaniem, aby oczyścić odbytnicę i okrężnicę.

Czego oczekiwać?

W dniu USG załóż luźną, wygodną odzież. Prawdopodobnie zostaniesz poproszony o zdjęcie całości lub części ubrania i możesz zostać poproszony o założenie sukni. Ponadto Twój lekarz może poprosić Cię o oddanie moczu, aby przed badaniem mieć pusty pęcherz. USG tego rodzaju może obejmować kilka kroków:

-Możesz zostać poproszony o położenie się na boku i ugięcie kolan w kierunku klatki piersiowej.
-Sonda ultradźwiękowa lub czujnik jest przykryta prezerwatywą i nasmarowana galaretką.
-Generalnie sonda jest wielkości palca.
-Po pokryciu galaretką wkłada się go do odbytnicy, gdzie może wystąpić uczucie ucisku podobne do tego, które występuje przy wypróżnianiu.
-Po umieszczeniu sondy przez lekarza lub technika na ekranie zaczną pojawiać się obrazy tkanek wewnętrznych i narządów.
-Podczas badania lekarz może pobrać próbkę tkanki do biopsji.
Typowa procedura trwa od 15 do 30 minut. Lekarz udzieli wszelkich dalszych instrukcji, których możesz potrzebować.

Zagrożenia i skutki uboczne

Ultradźwięki przezodbytnicze to bezpieczna metoda testowania, która pozwala uzyskać obrazy tego, co dzieje się w Twoim ciele, unikając narażenia na promieniowanie. Jeśli lekarz nie wykona biopsji podczas testu, większość ludzi nie odczuje żadnych skutków ubocznych.

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe