Wniosek do komornika – jak go złożyć?

Komornika można nazwać ostatnią instancją w procesie odzyskiwania należności od dłużnika. Gdy wszelkie polubowne możliwości się skończą, a pieniądze nadal nie są odzyskane, możemy złożyć wniosek do sądu o nadanie tytułu wykonalności. Z takim dokumentem można od razu wybrać się do komornika i rozpocząć postępowanie egzekucyjne. Doświadczenie pokazuje, że gdy do gry wkracza komornik, wiele niespłaconych dotychczas zaległości jest od razu uregulowanych.

Wierzyciele często czekają dosyć długo na to, aż dłużnik zdecyduje się zapłacić swoje zobowiązania. Okazuje się jednak, że takie czekanie jest zwykle bezcelowe. Im dłużej ktoś nie płaci, tym mniejsze są szanse, że zrobi to w bliższej lub dalszej przyszłości. Duże szanse na odzyskanie należności mają wierzyciele, którzy zdecydują się na złożenie wniosku o sądu o wydanie sądowego nakazu zapłaty. Taki dokument daje o wiele więcej możliwości niż wysyłanie wezwań do zapłaty lub zatrudnianie firm windykacyjnych. Komornik działa bowiem na podstawie wielu uprawnień, jakie dają mu przepisy prawa.

Jak złożyć wniosek do komornika?

Aby rozpocząć egzekucję komorniczą, wystarczy zanieść do komornika wyrok sądowy z nakazem zapłaty i złożyć wniosek o ściganie należności. Komornicy mają gotowe wnioski, wystarczy więc je wypełnić i dołączyć wszystkie dokumenty. Wnioski do pobrania dostępne są również na stronach internetowych komorników. Można więc wydrukować je sobie samodzielnie i po wypełnieniu zanieść do komornika. Najlepszym rozwiązaniem będzie oddanie sprawy do komornika, który jest właściwy pod względem miejsca zamieszkania dłużnika. Dzięki temu komornik ma o wiele więcej możliwości działania niż gdyby miał ściągać należność będąc miejscowo na drugim końcu Polski. Koszty egzekucji są również mniejsze, jeśli komornik ma do dłużnika po prostu bliżej i nie traci czasu i paliwa na dojazdy.

Jak komornik ściąga należność?

Pierwszym krokiem, który robi komornik po otrzymaniu wniosku o ściąganie należności jest poszukiwanie kont bankowych dłużnika, a także miejsca zatrudnienia. Jeśli wierzyciel takie informacje poda, egzekucja będzie przebiegała zdecydowanie szybciej i sprawniej. Jeśli jednak nie ma takich danych, nie będzie to dużą przeszkodą dla komornika. Ma on bowiem dostęp do baz danych, specjalnych systemów, może składać zapytania do ZUS i US, może również zajmować nieruchomości i ruchomości dłużnika. Komornicy działają bardzo skutecznie. Bardzo często należność, która przez lata nie została uiszczona, gdyż dłużnik się uchylał, jest ściągana od razu po rozpoczęciu egzekucji z zajętego konta bankowego. Dłużnicy, którzy mają już zajęcia egzekucyjne i komornika, powinni próbować z nim negocjować i się dogadać chociażby w kwestii spłacania zaległości w ratach. Komornicy często idą na takie ustępstwa – wierzyciele wolą nieco dłużej poczekać na całą należność, ale mieć pewność, że zostanie ona uregulowana w całości.

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe