Właściwości żywicy fotopolimerowej do drukarki 3D

Żywica fotopolimerowa wykorzystywana jest do druku 3D z wykorzystaniem technologii SLA, LCD, DLP. Wykorzystanie tego materiału i technologia druku opiera się na jednej właściwości początkowo płynnej żywicy fotopolimerowej – twardnieniu po naświetleniu materiału falą świetlną o określonej długości. Oznacza to, że substancje te są w stanie zmienić swój stan skupienia pod wpływem promieniowania ultrafioletowego. Jednocześnie żywice fotopolimerowe różnią się właściwościami fizycznymi i mechanicznymi, co umożliwia uzyskanie produktów o różnych właściwościach. Co więcej, różnorodność żywic fotopolimerowych pozwala na ich zastosowanie nie tylko w gospodarstwach domowych, ale także w dziedzinach profesjonalnych, a nawet przemysłowych.

Charakterystyka żywic fotopolimerowych

Żywice fotopolimerowe są naprawdę wszechstronne. Główne właściwości żywicy fotopolimerowej do druku 3D, za które są tak cenione:

  • szeroka paleta kolorów;
  • szeroki zakres właściwości mechanicznych: elastyczność, sztywność, twardość itp.;
  • właściwości dotykowe i optyczne: zmętnienie, przezroczystość;
  • skład chemiczny: kompozytowy, biokompatybilny, żaroodporny, zbliżony właściwościami do polipropylenu, ABS;
  • zakres zastosowania: medycyna, stomatologia, produkcja obuwia, ortopedia, biżuteria itp.

Żywice fotopolimerowe i druk 3D są nawet wykorzystywane w przemyśle lotniczym.

Zalety fotopolimerów w porównaniu z innymi materiałami do druku 3D

  • idealna gładkość gotowych modeli;
  • najwyższa szczegółowość i dokładność;
  • doskonałe właściwości fizyczne i mechaniczne;
  • szeroki wybór materiałów i palety kolorów;
  • możliwość obróbki (barwienie, klejenie, szlifowanie itp.).

Istnieją materiały, z których można wykonać modele wypalane i inwestycyjne. Ma to zastosowanie w branży dentystycznej i jubilerskiej, co pozwala na modelowanie produktów z najwyższą dokładnością i stopniem skomplikowania. Wszystko to są charakterystyczne właściwości żywicy fotopolimerowej do określonego celu.

Modele wykonane z przemysłowych żywic fotopolimerowych wyróżniają się dużą wytrzymałością i funkcjonalnością. W dziedzinie medycyny stosowane są materiały, które dzięki swojej precyzji i szczegółowości oraz biozgodności pozwalają na ich użycie natychmiast po wydrukowaniu. Na przykład protezy itp.

Cechy technologii druku z żywic fotopolimerowych

Żywice fotopolimerowe drukowane są w różnych technologiach: SLA, DLP, LCD. Każdy ma swoje zalety. Istota nakładania warstwa po warstwie i utwardzania materiału. W przypadku SLA naświetlanie odbywa się wiązką, czyli punktowo. Technologie LCD i DLP doświetlają całą warstwę, co pozwala znacznie zaoszczędzić czas, zwłaszcza przy dużych nakładach i jednoczesnym drukowaniu kilku modeli, ponieważ naświetlanie odbywa się jednocześnie. Koszt wydruków jest również zróżnicowany. Wybór najlepszej opcji zależy od konkretnych zadań, a także budżetu.

W sklepie internetowym sklep.plexiwire.pl można zakupić żywice fotopolimerowe zgodnie z rozwiązywanymi zadaniami. Oferujemy również najszerszą gamę urządzeń do fotopolimerowego druku 3D. Jeśli masz jakieś pytania, możesz skonsultować się z naszymi ekspertami.

Inwestowanie w rozwój zawodowy: jak szkolenia sprzedażowe wpływają na wyniki Twojej firmy
Jak dobrze wypaść na wyjeździe integracyjnym?
System call center. Jak działa takie rozwiązanie?

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe