Obowiązki zawodowego kierowcy samochodu ciężarowego

Praca zawodowego kierowcy samochodu ciężarowego wiąże się z obowiązkami, które regulują stosowne przepisy prawa. Dotyczą one nie tylko czasu spędzanego za kierownicą. Jakie obowiązki musi spełnić kierowca zawodowy?

Zakres obowiązków kierowcy a umowa

Zakres obowiązków kierowcy samochodu ciężarowego jest regulowany nie tylko przez obowiązujące prawo, lecz także umowę podpisaną z pracodawcą. To on decyduje, czym dokładnie będzie zajmować się dany pracownik. Zazwyczaj jednak obowiązki te są dość podobne w poszczególnych przedsiębiorstwach.

Obowiązki kierowcy przed przewozem

Kierowca samochodu ciężarowego zajmuje się nie tylko samym przewozem, lecz także odpowiednim przygotowaniem do trasy. Mowa tu przede wszystkim o zgromadzeniu odpowiednich dokumentów. Wśród nich pojawiają się takie pozycje jak:

  • dokumenty osobiste kierowcy – są one niezbędne zwłaszcza w trakcie przewozu towarów za granicę; to prawo jazdy, paszport, dowód osobisty, a w niektórych przypadkach także wiza; kierowcy zawodowi poruszają się z tachografem cyfrowym, do którego pasuje specjalna karta,
  • dokumenty ładunku – ładunek musi być przewożony z międzynarodowym listem przewozowym, który różni się w zależności od kierunku podróży; do listu przewozowego często dołączane są różne załączniki,
  • dokumenty samochodu – każdy samochód ciężarowy również ma własne dokumenty, takie jak ubezpieczenie OC czy dowód rejestracyjny; oprócz dokumentów wykorzystywanych w Polsce konieczne jest też zaopatrzenie się w dokumenty niezbędne za granicą – to zielona karta, upoważnienie do kierowania pojazdem z tłumaczeniem, certyfikaty, a także karta niezbędna do tankowania na trasie.

Formalności jest znacznie więcej w przypadku ładunków, których przewóz nie przebiega w sposób standardowy. Mowa tu m.in. o substancjach niebezpiecznych, odpadach czy zwierzętach. Wówczas konieczne jest zaopatrzenie się w dodatkowe dokumenty i certyfikaty – mówi specjalista z firmy e-TOLLgps.

Obowiązki kierowcy w trakcie załadunku

Kierowca zawodowy jest obecny również podczas załadunku towaru. Jest on odpowiedzialny za nadzorowanie całego procesu. Musi sprawdzić, czy stan ładunku jest odpowiedni. Przedmioty powinny zostać właściwie zabezpieczone i dostosowane do przepisów w kraju, do którego zmierzają. Zakres obowiązków kierowcy samochodu ciężarowego obejmuje też zapisanie niezbędnych informacji w liście przewozowym.

ciężarówka w trasie

Zakres obowiązków kierowcy w trakcie przewozu

Kierowca zawodowy odpowiada za bezpieczne przewiezienie ładunku w odpowiednie miejsce. Musi on przestrzegać przepisów drogowych w kraju, po którym się porusza. Nie można zapominać także o regulacjach wynikających z obowiązującego prawa. Każdy kierowca może jechać jedynie przez określoną liczbę godzin w zakresie dobowym i tygodniowym. Po tym czasie musi udać się na odpoczynek. Informacje o jeździe są zbierane przez tachograf cyfrowy.

To właśnie na tym etapie ogromne znaczenie mają szczegóły zawarte w podpisanej umowie. Warunkują one dodatkowe obowiązki kierowcy. Mowa tu np. o przestrzeganiu wyznaczonych tras przejazdu czy możliwości ich modyfikowania.

Obowiązki kierowcy w trakcie rozładunku

Zakres obowiązków kierowcy zawodowego nie kończy się na przejeździe. Uczestniczy on też w rozładunku. W razie uszkodzeń musi sporządzić protokół szkód, a na granicy dokonać odprawy celnej. Jeśli dojdzie do jakichkolwiek trudności, kierowca informuje o tym pracodawcę.

Czym jest interim management?
Sprzedaż udziałów w spółce

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe